Detail štátu

Egypt Egypt - transparent

Základné informácie

 Oficiálny názov: Egyptská arabská republika  Cestovné doklady:  Pas
 Hlavné mesto: Káhira  Vízum:  Ano (25$) po prílete v hotovosti na letisku 
 Mena: Egyptská libra (LE)  Doba letu:  cca 4 hodiny
 Časový posun:  + 1 hodina  Akú menu so sebou:  USD zatiaľ sú výhodnejšie ale aj EUR
 Jazyk:  Arabčina  Očkovanie:  nie je povinné
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  1 010 408 km²

Obsah:

Popis 
Zemepisná poloha 
Počasie a podnebie
Obyvateľstvo 
Mena
Sviatky a kultúra
Víza, clo, devízové predpisy, očkovanie, jedlo, nápoje, banky,zdravotníctvo
Časové pásmo
Bezpečnostná situácia 
Pláže
Elektrické napätie
Oplatí sa vidieť

Popis 

Egypt - krajina faraónov a pyramíd, zahalená tajomstvom, záhadami a mystikou rozpáleného púštneho piesku a životodarného Nílu. Je to krajina s bohatou históriou, preto je turisticky veľmi obľúbenou. Nájdeme tu žiariace slnko na modrej oblohe, nádherné pláže plné turistov, ale aj rozsiahle vyprahnuté púšte bez života. Táto krajina má pre každého niečo.

Zemepisná poloha 

Egypt leží na severovýchode Afriky. Hranice Egypta tvoria celkovo dve moria, na severe Stredozemné a na východe Červené more  a ďalej spoločné hranice s Lýbiou, Sudánom a Izraelom. Najkratšia z hraníc je práve s Izraelom a je dlhá 266 km.

Egypt je púštnou krajinou s jedinou nesmierne úrodnou dolinou, ktorá sa tiahne celou krajinou po oboch stranách Nílu. Táto dolina sa pýši jednou z najstarších súvislých civilizácií na svete. Dnešná egyptská ekonomika je založená na ťažbe ropy, príjmoch zo Suezského prieplavu a cestovného ruchu. 

Rozloha Egypta je 1 001 449  kilometrov štvorcových, čo ho radí na celkové 29. miesto v rebríčku najväčších štátov sveta . Pre porovnanie, Egypt je 17-krát menší ako Rusko (najväčší štát sveta) a 2.267.588-krát väčší ako Vatikán (najmenší štát sveta). Slovensko je voči Egyptu taktiež trpaslík, keď nás táto krajina rozlohou prevyšuje celkovo 20-krát. Egypt je však okrem povodia rieky Níl a pobrežia skoro samá púšť. Vodu tvorí 6 008 km2, čo je 0,6% z celkovej plochy. 96% celkovej plochy tvorí púšť, 2,6% poľnohospodárska pôda a len 0,8% mestá

Hlavné mesto

Hlavné mesto Egypta je Káhira. Domáci ju nazývajú aj Misr, čo voľne preložené znamená Egypt. To iba podčiarkuje dôležitosť Káhiry.  Leží v nadmorskej výške 23 metrov nad morom a je vskutku fenomenálna. Nájdete v nej spleť africkej či arabskej kultúry a mnoho iného. Ani čo by ste kameňom dohodili, konkrétnejšie 10 kilometrov od centra Káhiry sa nachádza Gíza, ktorá je preslávená pyramídami.  V Káhire žije približne 6 miliónov obyvateľov čo je „iba“ o pol milióna obyvateľov viac ako na Slovensku.

 Počasie a podnebie

Pre turistov, ktorí majú záujem o poznávacie zájazdy je najvhodnejším obdobím na návštevu Egypta obdobie medzi októbrom a aprílom. Napriek tomu voda v Červenom mori aj počas iných mesiacov neklesá pod 21 stupňov C. Egypt je vhodný pre užitie si dovolenky proste  po celý rok.

Egypt leží v subtropickom pásme. Má suché počasie s miernou zimou a horúcim letom. Medzi dňom a nocou sú veľké rozdiely. Teplota mora pri brehu môže dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.V lete sú tu veľké horúčavy, a preto je leto vhodné hlavne pre prímorské dovolenky. Teplota nezriedka vystúpi až nad 40  stupňov Celzia.

Obyvateľstvo

V Egypte žije 74 mil. obyvateľov (v roku 2014). Táto obrovská masa ľudí žije prevažne v okolí hlavného mesta Káhira a v povodí rieky Níl, ktorá je už odpradávna hlavným zdrojom pitnej vody v krajine. Z toho vyplýva, že hustota zaľudnenia bude veľmi malá, iba 74 obyvateľov na kilometer štvorcový. Rozlohou sa Egypt radí medzi väčšie krajiny a v rebríčku krajín s najväčším počtom obyvateľov je na 15. mieste. Oproti Slovensku má táto krajina 15-krát viac obyvateľov. Drvivú väčšinu obyvateľstva v Egypte tvoria hlavne arabizovaní Hamiti. Je ich 99%, čo z nich robí bezkonkurenčnú väčšinu v štáte. Ďalej môžete natrafiť na Beduínov, Nubíjcov  či Sudáncov. Čo sa týka náboženstva, Egypt je silno moslimská krajina, avšak nájdu sa tu aj kresťania či iné náboženstvá. Percentuálne vyjadrenie týchto pomerov je cca 90 až 95% moslimov a cca 10% kresťaňov a iných náboženstiev.

Mena

Mena EGP - egyptská libra
drobnou jednotkou sú piaster (PT). 1 EGP = 100 PT

Sviatky a kultúra

Sviatky sú v Egypte medzinárodné alebo náboženské. Náboženské, či už moslimské alebo kresťanské, sú často spojené s ľudovými tradíciami. V dobe ramadánu, ktorého dátum sa každoročne mení, majú úrady skrátenú pracovnú dobu, väčšina reštaurácií ( okrem veľkých hotelov) prestane podávať alkohol a moslimovia cez deň postia.

7.január – koptské Vianoce
8.marec
25.apríl – Deň oslobodenia od Sinaja
1.máj
18.jún – Deň nezávislosti
23.júl – Deň revolúcie
6.október – Deň armády
12. – 15.október – Bairam
24. október – Deň mesta Suez
23. december – Deň Víťazstva – vstup do Port Saidu

Egypt je islamská krajina, ktorá sa vo väčšine prípadoch riadi pravidlami a morálkou jedného z dvoch najväčších svetových náboženstiev. Ste to samozrejme Vy, kto je v tejto krajine hosťom a hosťom ich hostiteľ vychádza v ústrety. Samozrejme za predpokladu, že  budete rešpektovať určité zásady, ktoré sú pre obyvateľov Egypta neporušiteľné. Túto skutočnosť by si mal každý cestovateľ do Egypta uvedomiť.

Vyhnite sa fotografovaniu vojakov, policajtov, vojenských budov, staníc alebo mostov. Toto pravidlo platí i v iných krajinách. Mohli by Vás podozrievať zo špionáže.

Čo sa týka obliekania, uvedomte si, že  čím viac budete mať zahalené telo (obzvlášť ženy), tým to bude pre miestnych obyvateľov prirodzenejšie a vyhnete sa obkukávaniu okoloidúcich, alebo slovnému obťažovaniu. Minisukne a hlboké výstrihy môžu moslimov urážať. Samozrejme, na pláž nemusíte chodiť zahalení, zvykom je však napríklad vstupovať do reštaurácie v dlhých nohaviciach (u mužov), ženy by mali mať zahalené nohy i ramená. Pri svojom pobyte v Egypte budete možno oslovovaní žiadosťami o "bakšiš" (prepitné) Je to jednoducho súčasť miestnej kultúry. Neposkytnutie prepitného sa môže výrazne odraziť v ochote a kvalite služieb. Obvyklá výška je 1 EGP, preto je dobré vždy pri sebe mať nejaké mince. Je len na Vás na vašom uvážení či prepitné napríklad za upratanie izby necháte alebo nie. 

Vstup do mešít je povolený iba bez topánok. Ukázať Egypťanovi podošvu svojej topánky, aj náhodne, sa považuje za veľkú urážku.

Víza, clo, devízové predpisy, očkovanie, jedlo, nápoje, banky,zdravotníctvo

Víza
Pre vstup do krajiny je požadovaný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov po návrate a vízum (k 1.2.2018 je platné vízum 25$), ktoré je povinné. Občan si ho môže vybaviť po prílete do krajiny. Vydávajú sa priamo na letiskách napríklad v Káhire, Marsa Alam, Hurghade a Sharm-elSheikhu (pokiaľ ostrov neopustíte víza platiť nemusíte).  Tiež je možné zabezpečiť si ho individuálne na Egyptskom veľvyslanectve v Bratislave, alebo priamo cez cestovnú kanceláriu.

Colné a devízové predpisy
Je zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Pozor si dajte taktiež na niektoré druhy liekov či iných podporných prostriedkov - mnohé z nich sú prísne kontrolované, predovšetkým ich vývoz z Egypta. Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov.

Turista prichádzajúci do Egypta má právo na nákup tovaru z bezcolných obchodov (DutyFreeShops) v určitej limitovanej výške (na aktuálnu čiastku sa odporúča v prípade záujmu informovať u pracovníka egyptskej colnej služby pri prílete do Egypta).

Očkovanie
Povinné očkovanie nie je. Pre turistov, ktorí chcú navštíviť rizikové oblasti je doporučené očkovanie proti tetanu, záškrtu, obrne, týfusu a hepatitíde typu A (infekčná žltačka). Vážnym problémom v Egypte by mohla byť besnota od voľne sa pohybujúcich zatúlaných zvierat, preto sa radšej vyhýbajte kontaktu s nimi. Ďalšie otázky je vhodné riešiť so svojím lekárom. Odporúča sa doniesť si všetky potrebné lieky so sebou, nezaručuje sa, že od miestnych lekárov a lekární možno získať rovnaké lieky (často sú omnoho silnejšie než je potrebné).

Jedlá
Egyptská kuchyňa je prevažne arabská a riadi sa islamskými predpismi. Najdôležitejšou zložkou je chlieb (Ajš), ktorý sa pripravuje na otvorenom ohni. Miestni ho väčšinou používajú namiesto príboru, balia do nej mäso a pod.Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí kofta (mleté grilované  mäso na špíze) a kebab (zväčša jahňacina napichnutá na ihle a pripravovaná nad plameňom. Spravidla sa tieto mäsá predávajú na váhu. Medzi časté jedlá patria samozrejme plody mora a ryby. Medzi obľúbené dezerty patrí známa baklava (niekoľko vrstiev tenučkých oblátok, medzi ktorými sú rozdrvené orechy, obzvlášť pistácie a celé to je preliate sirupom), či UmmiAlí (vrstvy cesta prekladané orieškami a hrozienkami namočenými v sladkom mlieku).

Nápoje
Všeobecne sa v Egypte neodporúča konzumovať miestnu vodu (nebalenú). Črevné ťažkosti sú pomerne bežným javom. Je vhodné stravovať sa výlučne v letoviskách, resp. medzinárodných renomovaných stravovacích reťazcoch. 

V reštauráciách a kaviarňach sa podáva veľmi silný a sladký čaj. Káva sa podáva v malých šálkach a ako čaj je tiež veľmi sladká. Spravidla je to turecká káva.

Obľúbený je nápoj - karkadi - pripravuje sa z kvetov ibišteka, alebo zabaadi (jogurt našľahaný so studenou vodou a soľou), alebo pivo, ktoré má v Káhire viac ako 100 ročnú tradíciu. Vína neboli veľmi chutné, v posledných rokoch sa ale ich kvalita zvýšila. Samozrejme, bežne sú dostupné čerstvé džúsy.

Obchody, banky, zmenárne
Obchody nájdeme takmer všade. Egypt je pre turistov suvenírovým rajom. Obchody bývajú otvorené v pondelok až štvrtok od 9:00 do 13:30 a od 17:00 do 20:00 hod. Potravinové obchody bývajú otvorené aj dlhšie. Piatok je podľa zákona deň pracovného pokoja. Väčšina obchodov, pamiatok a múzeí býva po modlitbe t.j. od 14:00 hod. otvorená. Banky sú väčšinou otvorené doobeda.

Valuty a šeky je možné vymeniť všade, ale euro šeky iba vo vybraných bankách a hoteloch a na letiskách. Odporúčame urobiť výmenu peňazí v bankách, zmenárňach alebo hoteloch vyššej kategórie, za výmenu peňazí na čiernom trhu hrozí okrem bezpečnostných rizík i postih od miestnych orgánov. Na trhoviskách a na výletných lodiach po Níle sa platí výhradne v hotovosti.

Za nevýhodu možno považovať skutočnosť, že málo obchodníkov v malých obchodoch a minimum predajcov lokálnych výletov ponúka platbu prostredníctvom platobného terminálu. Preto sa pripravte na to, že platobnú kartu môžete využiť prakticky iba na výbery hotovosti z bankomatu. Trochu lepšia situácia je v mestách a na letiskách. Tam sú platobné terminály už bežné.

V Egyptských obchodoch je zvykom zjednávanie. Cenu, ktorú Vám predajca navrhne ako prvú  často môžete znížiť až o 80%. Nájdete tam veľa dotieravých predavačov, ktorý Vás budú dokonca ťahať do svojich obchodíkov, aby ste sa aspoň poobzerali a každý Vám bude podávať ruku. 

Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Funguje tu pomerne hustá sieť nemocníc, ktoré sa delia na štátne a súkromné. Keďže zdravotné služby sú platené, je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie ešte pred cestou. Je potrebné mať vo svojej lekárničke lieky proti črevným ochoreniam napr. Antinal, horúčke, uštipnutiu hmyzom. Určite neodkladajte pri akýchkoľvek zdravotných obtiažach vyhľadanie lekárskej pomoci. Vyhýbajte sa konzumácii príliš studených nápojov. Ovocie je potrebné dôkladne umyť. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúčame dbať na pitný režim, dodržiavajte množstvo konzumovaných nápojov počas celého dňa. Z dôvodu UV indexu vylúčte pobyt na slnku počas obedňajších hodín (minimálne od 11:00 do 14:00) a používajte krémy s ochrannými faktormi.

Pokiaľ potrebuje turista lekársku starostlivosť, je vhodnejšie navštíviť súkromnú nemocnicu než štátnu. Je síce drahšia, ale starostlivosť o pacientov je tu lepšia. Mnoho hotelov má svojho zmluvného lekára. Úhradu za ošetrenie/hospitalizáciu v rámci cestovného poistenia treba konzultovať s poisťovňou.

Takmer všetci lekárnici vo veľkých mestách hovoria dobre po anglicky. Niektoré lekárne majú dokonca 24 hodinovú prevádzku.

Káhira je jednou z najviac znečistených miest na svete, s vysokou úrovňou smogu. Cestujúci s dýchacími ťažkosťami, astmou, resp. iným druhom alergie môžu mať počas pobytu v Káhire problémy.

 Časové pásmo

+ 1 hodina

 Bezpečnostná situácia 

V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni, ale aj napriek tomu sa turisti v minulosti nevyhli rôznym útokom zo strany extrémistov. V posledných rokoch sa často hovorilo a písalo o nebezpečnej situácii v arabských krajinách. Egypt je krajina, ktorá profituje z ropy a cestovného ruchu. Nemôžu si dovoliť stratiť turistov, a tak za účelom pozviechania sa cestovného ruchu po útokoch, Egypt pre prilákanie turistov posilnil svoju bezpečnosť. Všetko je prísne kontrolované a bežne uvidíte policajtov, pohybujúcich sa v priestranstvách, kde sa zdržiavajú turisti a starajú sa o ich ochranu.

 Pláže 

V Egypte nájdete najkrajšie pláže za najlepšiu cenu. Pre tých, ktorí túžia po koralovom útese priamo pri hoteli odporúčame Sharm El Sheikh, alebo odporúčame i v Marsa Alam. A ak sa radi slníte na dlhých plážach s jemným pieskom, zvoľte Hurghadu alebo neďaleké MakadiBay, či najjužnejšie letovisko Marsa Alam.

Elektrické napätie 

V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

 Oplatí sa vidieť 

Výlet loďou na ostrov GIFTUN
Výlet na Giftun je ideálnym spestrením dovolenky v Egypte. Tento koralový prírodný ostrov sa nachádza asi 45 minút plavby od Hurghady. Ide o chránenú oblasť v Červenom mori. Nájdete tu horúci biely piesok, ktorý neuveriteľne priťahuje slnko. Budete mať možnosť pozorovať podmorské koraly len kúsok od pláže. Egypt v sebe ukrýva veľa krás, tento výlet však určite stojí za to. 

Beduínska večera
Zažijete dobrodružnú cestu púšťou s okolitými horami na džípoch až do beduínskej osady. Spoznáte pravý život Beduínov, ich hospodárstvo (gazely a ťavy - vyskúšate si sedenie na ťave) a kuchyňu. Pohostia Vás plackami a večer si pri barbecue vychutnáte Beduínsku živú hudbu, spev a tanec. Cestou späť si nenechajte ujsť pozorovanie západu Slnka.

Výlet do Káhiry
Celodenný zájazd do hlavného mesta Egypta. Odchod v skorých ranných hodinách. Počas výletu spoznáte kus Egyptskej histórie návštevou Egyptského múzea v Káhire, rovnako tak prehliadku pyramíd v Gíze. Predstavia Vám výrobu papyrusu, či parfumov.
Káhira je hlavným mestom Egypta, kultúrnym centrom arabského sveta a je najľudnatejším mestom afrického kontinentu. Rozkladá sa v severovýchodnej časti Egypta pri pravom brehu Nílu, bezprostredne pred južným okrajom nílskej delty. Najstaršia časť mesta Káhiry leží ďalej od rieky, naopak pri Níle sa týčia moderné mrakodrapy a luxusné hotely. Na protiľahlom západnom brehu s Káhirou stavebne splýva Gíza, na okraji ktorej stoja svetoznáme pyramídy. Káhira je plná starobylých pamiatok. Za pozornosť rozhodne stojí Egyptské múzeum na triede MidanTahir, kde sa nachádza napr. Tutanchamónov sarkofág, jeho poklad, zachovalé múmie dokazujúce um starovekých balzamovačov, sochy faraónových sluhov, pergameny, zlaté pohrebné masky a ďalšie pamiatky. V Káhire tiež nájdete najväčšiu mešitu na svete - IgnTulun z 9. storočia. 

Výlet Luxor
Ponorte sa do Egyptskej histórie. Precestujte cez púšť do Nílskeho údolia. Luxor je aktuálny názov jedného z najstarších a najvýznamnejších miest Egypta, ktoré leží asi 700 kilometrov južne od Káhiry. Najstarší známy názov bol Veset, zo začiatku to bolo malé mesto na Níle. Luxor je po pyramídach najväčšou atrakciou v Egypte. Luxor bol osídlený už 4000 rokov pred n. l. Na východnom brehu sa nachádza veľké množstvo pamiatok, predovšetkým chrámov ( chrám Karnak ), na západnom potom slávne Údolie kráľov, Dérel-Bahrí ( chrám kráľovnej Hatšepsovet ), Medínit Habú, Memnónovy kolosy a ďalšie pamiatky. Výlet do Luxoru patrí medzi populárne výlety hlavne zo strediska Hurghada a Marsa Alam. Ide o celodenný výlet za viacerými pamiatkami egyptskej histórie. Odchod je zvyčajne v skorých ranných hodinách, budíček je okolo tretej hodiny v noci. Cesta vedie cez púšť a skalnaté oblasti do Nílskeho údolia. V Luxore po prechode na západný breh Nílu začína výlet v mieste nazvanom Údolie kráľov. V súčasnosti sa v tomto mieste nesmie fotografovať. Hrobky faraónov tak chránia pred bleskami fotoaparátov. Návšteva hrobiek je náročná z dôvodu vysokých teplôt vzduchu, ale aj tak patrí medzi mimoriadne zážitky. Spravidla nasleduje návšteva chrámu kráľovnej Hatšepsut. Aj toto miesto je mimoriadne horúce. Pri obidvoch pamiatkach sa po vystúpení z autobusu klienti presúvajú k pamiatke lokálnym vláčikom, aby neboli vystavení dlho priamemu slnku. Súčasťou výletu býva aj zastávka, kde možno vidieť Memnonove kolosy. Po obede, ktorý je zvyčajne v cene výletu a po preplávaní nílu malými loďkami nasleduje prehliadka chrám v Karnaku. Ide o jeden z najzaujímavejších zádušných komplexov na svete. V rámci chrámu môžu výletníci obdivovať sfingy s baraními hlavami, sochy, obrovské stĺpy, fresky, hieroglyfy s historickými výjavmi, obelisky ako i skarabea a posvätné jazierko. Súčasťou výletu je obvykle aj návšteva Papyrus inštitútu a alabastrovej dielne. Návrat z výletu býva v nočných hodinách.

Výlet na Mojžišovu horu - vhodný výlet zo Sharm El Sheikhu
Na tejto hore prijal Mojžiš 10 prikázaní od Boha. Je to najvyššia hora Egypta (2 285 m). Odchod z hotela v noci, (cesta trvá cca 2.30 hod.), 3 hod. výstup na horu Sinaj (3 750 schodov), pozorovanie východu slnka. Návšteva chrámu sv. Kataríny, cesta späť do Sharm El Sheikhu. 

Pyramídy v Gíze
Pyramídy v Gíze, tri veľké pyramídy so Sfingou v popredí, sú snáď najčastejším používaným symbolom Egypta. Pyramídy v Gíze, to je kráľovský cintorín, kde odpočívajú ostatky stoviek úradníkov a významných osobností 4.dynastie. Gíza je dnes súčasťou veľkej Káhiry. Ako prvý faraón si tu vybral miesto k pokojnému odpočinku slávny Cheops a vytvoril tak najväčšiu stavbu všetkých čias. Cheopsova pyramída sa radí medzi sedem divov sveta a bola najvyššou stavbou až do stavby Eiffelovej veže . Egyptské pyramídy sú prvým a doteraz aj jediným dochovaným divom starovekého sveta. I keď sa v Egypte vyskytuje niekoľko desiatok pyramíd, za prvý div sveta sú považované len pyramídy, nachádzajúce sa na pyramídovom poli v Gíze neďaleko od hlavného mesta Káhiry. 

V Gíze sa nachádzajú nasledovné pyramídy: 

Chufuova pyramída (Cheopsova pyramída)
Spôsob stavby tejto pyramídy je podobne ako pri mnohých iných egyptských pyramídach dodnes sporný. Na jej výstavbu bolo treba preniesť kamene po trase 3,55 mil. km (asi saňami alebo smykmi).

Rachefova pyramída
Druhá najväčšia pyramída v Gíze. Pôvodne bola vysoká 143,5 m (dnes 137,3 m). Je len o málo menšia ako Chufuova pyramída, ale dnes sa javí ako vyššia. Tento dojem vyvoláva umiestnenie na vyššie položenom mieste. 

Menkaureova pyramída
Najmenšia kráľovská pyramída v Gíze. Postavil ju syn Chufua. Táto pyramída patrí medzi pravé kamenné pyramídy a dodnes má zachovanú subštruktúru, ktorá je najzložitejšia spomedzi všetkých zo svojho susedstva. V pozostatkoch sa našlo okrem väčšieho počtu fragmentov aj niekoľko dobre zachovaných sôch faraóna a príslušníkov jeho rodiny. 

Sfinga
Sfinga je záhadná socha s ľudskou hlavou a levím telom. Na výšku dosahuje 21 metrov, do diaľky 74 metrov a 19 m do šírky. Leží na východnej strane Rachefovej pyramídy. Pod Sfingou sa nachádzajú komplexy chodieb a chrámov. Údajne sú to prepojovacie cesty medzi všetkými tromi pyramídami. Pod nánosom piesku, ktorý vietor vytrvalo prináša z blízkej púšte, bola Sfinga kedysi takmer zasypaná. Faraón Tutanchamon ju z pieskového zajatia vyslobodil. Je to najväčšia socha vytesaná z jedného kusu kameňa, ktorá kedy bola vytvorená. Všeobecne sa verí, že Sfinga bola vytvorená starými Egypťanmi v 3.tisícročí pred n.l., v dobe Starej ríše za panovania 4.dynastie a to panovníkom Rachefom spolu s pyramídou. Veľká Sfinga v Gíze je viac ako len symbol Egypta, starého ale aj súčasného. Je stelesnením starobylosti a tajomstva. Po stáročia dráždila predstavivosť básnikov, vedcov, dobrodruhov i cestovateľov. Navzdory tomu, že Sfinga bola veľakrát zmeraná, opísaná, preskúmaná s pomocou najmodernejších technických pomôcok a robia sa o nej špeciálne vedecké konferencie, základná otázka ale zostáva nezodpovedaná, nemožno jednoznačne povedať, kto, kedy, prečo a za akým účelom ju postavil.

Chrám Karnak
Karnak je chrámový komplex a hlavné kultové stredisko boha Amona, nachádzajúceho sa v oblasti starovekého Vesetu. Karnak je najväčším chrámovým komplexom v Egypte. Bol postavený a rozširovaný postupne po dobu viacej ako 1500 rokov. V centre komplexu Karnak je obrovský chrám Amuna, v ktorom sa nachádza Sväté jazero. Chrám Karnak sa nachádza na okraji Luxoru v južnom Egypte, cca 500 km južne od hlavného mesta Káhira.

Memnónové kolosy
Memnónové kolosy sú dve sediace obrie sochy z kameňa (dvojičky) znázorňujúce faraóna Amenhotepa III. situované na západe mesta Luxor v blízkosti Medínit Habú. Memnónové kolosy sú vytesané do blokov z kremeňa dovezeného špeciálne z Gízy a z lomu Džebelel-Silsila na severe Asuánu. Memnónové kolosy sú vysoké 18 metrov.

Chrám kráľovnej Hatšepsut
Chrám kráľovnej Hatšepsut je čiastočne vytesaný do skál, pôsobí skoro tak, ako by bol vybudovaný samotnou prírodou. Rozkladá sa na troch terasách, ktoré sa opierajú o steny u ktorých stoja stĺporadia, ktoré sú vzájomne prepojené hlavnou zdvíhajúcou sa rampou.  Hatšepsut bola kráľovnou 18. dynastie, ktorá vládla starovekému Egyptu. Hatšepsut bola dcérou Thutmosa I. a ženou svojho nevlastného brata Thutmosa II. Kráľovná Hatšepsut vybudovala jednu z najkrajších staroegyptských pamiatok. Múmia jednej z najslávnejších kráľovien Egypta, Hatšepsut, ktorá používala titulu faraón, bola konečne identifikovaná a jednoznačne sa tým potvrdila jej identita. Egyptológovia sú presvedčení, že identifikovali múmiu kráľovnej, najznámejšej vládkyne starovekého Egypta. Jej telo bolo nájdené v obyčajnom hrobe v Údolí kráľov. Jedná sa o najvýznamnejší objav v Údolí kráľov od dôb, kedy bola objavená slávna múmia Tutanchamóna. 

Údolie kráľov
Údolie kráľov je asi najznámejšie pohrebisko egyptských kráľov. Prvým faraónom, o ktorom môžme s určitosťou povedať, že tu bol pochovaný, bol Thutmose I. Najvýznamnejší Ramess II. a najznámejší Tutanchamon.

Hrobky panovníkov osemnástej až dvadsiatej dynastie neboli už umiestené v mastabách alebo pyramídach, ale boli vytesané do úbočia hôr. Skalné hroby v Údolí kráľov bývali situované niekedy viac ako 200 metrov hlboko v skale. Mali veľa siení a menších komôr, s bohatou výzdobou.

Údolie kráľov sa nachádza na západnom brehu rieky Níl naproti Luxoru (vybudovaný na mieste starovekých Théb) pod vrcholkom hory El-Quorn a je rozdelený na Východné údolie a Západné údolie. V Západnom údolí je verejnosti sprístupnený len jeden hrob - veľkňaza Aje, následníka panovníka Tutanchamóna. Väčšina najdôležitejších hrobiek sa nachádza vo Východnom údolí. To je prístupné verejnosti. Len pre návštevu Tutanchamónovej hrobky je potreba mať zvláštne povolenie. Tradícia pochovávať panovníkov v Údolí kráľov zaviedol asi Ahmose, prvý panovník 18. dynastie. Posledný hrob patrí Ramesseovi XI. Ahmosova hrobka, ani hrobka jeho syna Amenhotepa I. zatiaľ nebola objavená. Prvým faraónom, o ktorom je možné s určitosťou povedať, že je tu pochovaný, je Thutmose I. Najvýznamnejším je Ramesse II. Najznámejším potom Tutanchamon, ktorého hrobka bola objavená v roku 1922. Celkom v Údolí kráľov bolo doteraz objavených viac ako 62 hrobiek (len 24 z nich je kráľovských), niektoré sú vyhĺbené až 100 m hlboko do vnútra skál.Destinácia:

Výsledky hľadania
LM
FM
Egypt » Hurghada Pickalbatros Dana Beach starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, -, Sliač, Košice, Budapešť, Katovice, Varšava
All inclusive
Hodnotenie:
5,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Tobogány
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 23.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 1 068 €997 €konečná cena LM Detail
 24.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 964 €714 €konečná cena LM Detail
 24.2.2018 6 dní All inclusive leteckyleteckyViedeň 729 €konečná cena LM Detail
FM
Egypt » Hurghada » Safaga Riviera Plaza Abu Soma (Safaga Palace) starstarstarstar

letecky
Bratislava
All inclusive
Hodnotenie:
3,3 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.6.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 250 €konečná cena FM Detail
 27.6.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 253 €konečná cena FM Detail
 4.7.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 258 €konečná cena FM Detail
LM
FM
Egypt » Hurghada Minamark starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, -, Sliač, Košice, Budapešť, Katovice, Varšava
All inclusive
Hodnotenie:
4,6 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 744 €399 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyletecky- 744 €444 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 1 004 €504 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Egypt » Hurghada Shams Safaga starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, -, Sliač, Košice, Budapešť, Katovice, Varšava
All inclusive
Hodnotenie:
4,4 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 774 €444 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyletecky- 774 €554 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 1 064 €574 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Egypt » Hurghada The Three Corners Royal Star Beach Resort starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, -, Sliač, Košice, Budapešť, Katovice, Varšava
All inclusive
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 794 €444 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyletecky- 794 €514 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 1 114 €564 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Egypt » Hurghada Sunny Days El Palacio starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, -, Sliač, Košice, Budapešť, Katovice, Varšava
All inclusive
Hodnotenie:
4,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Tobogány
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 764 €454 €konečná cena Detail
 18.2.2018 8 dní All inclusive leteckyletecky- 764 €494 €konečná cena LM Detail
 18.2.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 1 064 €584 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]

 

Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Egypt turistické informácie o destinácii