Detail štátu

Egypt Egypt - transparent

Základné informácie

 Oficiálny názov: Egyptská arabská republika  Cestovné doklady:  Pas
 Hlavné mesto: Káhira  Vízum:  Áno (25$) po prílete v hotovosti na letisku 
 Mena: Egyptská libra (LE)  Doba letu:  cca 4 hodiny
 Časový posun:  + 1 hodina  Akú menu so sebou:  USD zatiaľ sú výhodnejšie ale aj EUR
 Jazyk:  Arabčina  Očkovanie:  nie je povinné
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  1 010 408 km²

Obsah:

Popis 
Zemepisné údaje
Časové pásmo

Hlavné mesto
Obyvateľstvo
Podnebie a počasie
Elektrické napätie

Mena
Víza, clo, devízové predpisy, banky
Zdravotníctvo, očkovanie
Bezpečnostná situácia

Sviatky a kultúra
Jedlo, nápoje
Pláže / Destinácie
Oplatí sa vidieť

Popis 

Egypt je plný pamiatok, faraónov a pyramíd, ktoré sú zahalené tajomstvom, záhadami a mystikou. Nie je v ňom len púšť a rozpálený piesok, ale aj životodárny Níl a nájdete jedno z najlepších potápaní sveta s tak krátkou dĺžkou doletu z Európy. Preto je turisticky veľmi obľúbenou krajinou. Nájdete v ňom celoročne žiariace slnko na modrej oblohe, nádherné pláže, úžasné korálové útesy, pamiatky ktoré zavial čas aj piesok. Je to krajina v ktorej si vie každý cestovateľ niečo nájsť.

Zemepisné údaje

Egypt leží na severovýchode afrického kontinentu. Hranice tvoria celkovo dve moria, na severe Stredozemné a na východe Červené more a ďalej spoločné hranice s Líbyou, Sudánom a Izraelom. So štátom Izrael má najkrajtšiu hranicu ktorá je dlhá 266 km.

Egypt je púštnou krajinou preto mnohých možno prekvapí, že sa Egypťania živia aj poľnohospodárstvom a to v povodí Nílu. Níl je rieka, ktorá prináša sladkú vodu a vytvára obidva brehy ideálnym miestom pre pestovanie. Táto dolina sa pýši jednou z najstarších súvislých civilizácií na svete. V dnešnej dobe je egyptská ekonomika hlavne založená na ťažbe ropy, príjmoch zo Suezského prieplavu a cestovného ruchu. Egypt sa radí medzi najvyspelejší štát na africkom kontinente.

Rozloha Egypta je 1 001 449  km2, čo ho radí na celkové 30. miesto v rebríčku najväčších štátov sveta . Pre porovnanie, Egypt je 17-krát menší ako Rusko (najväčší štát sveta) a 2.267.588-krát väčší ako Vatikán (najmenší štát sveta). Slovensko je voči Egyptu taktiež trpaslík, keď nás táto krajina rozlohou prevyšuje celkovo 20-krát. Egypt je však okrem povodia rieky Níl a pobrežia skoro samá púšť. Vodu tvorí 6 008 km2, čo je 0,6% z celkovej plochy. 96% celkovej plochy tvorí púšť, 2,6% poľnohospodárska pôda a len 0,8% mestá

Časové pásmo

+ 1 hodina

Hlavné mesto

Hlavné mesto Egypta je Káhira. Domáci ju nazývajú aj Masr, čo voľne preložené znamená víťazná. To iba podčiarkuje dôležitosť Káhiry.  Leží v nadmorskej výške 23 metrov nad morom a je vskutku fenomenálna. Nájdete v nej spleť africkej či arabskej kultúry a mnoho iného. Ani čo by ste kameňom dohodili, konkrétnejšie 10 kilometrov od centra Káhiry sa nachádza Gíza, ktorá je preslávená pyramídami. V Káhire žije približne 6 miliónov obyvateľov čo je „iba“ o pol milióna obyvateľov viac ako na Slovensku. Radí sa medzi najľudnatejšie mestá Afriky.

Obyvateľstvo

Počet
V Egypte žije 97 mil. obyvateľov (v roku 2017). Táto obrovská masa ľudí žije prevažne v okolí hlavného mesta Káhira a v povodí rieky Níl, ktorá je už odpradávna hlavným zdrojom pitnej vody v krajine. Z toho vyplýva, že hustota zaľudnenia bude veľmi malá, iba 76 obyvateľov na kilometer štvorcový. Rozlohou sa Egypt radí medzi väčšie krajiny a v rebríčku krajín s najväčším počtom obyvateľov je na 14. mieste. Oproti Slovensku má táto krajina 16-krát viac obyvateľov.
Zloženie
Drvivú väčšinu obyvateľstva v Egypte tvoria hlavne arabizovaní Hamiti. Ďalej môžete natrafiť na Beduínov, ktorí žijú v arabskej púšti, Nubíjcov, Sudáncov, Berberov, ktorí žijú prevažne na Sinajskom poloostrove a etnické minority Turkov a Grékov.
Náboženstvo
Čo sa týka náboženstva, Egypt je moslimská krajina, avšak nájdu sa tu aj kresťania či iné náboženstvá. Percentuálne vyjadrenie týchto pomerov je cca 90% moslimov a cca 10% koptských kresťaňov a iných náboženstiev.

Podnebie a počasie

Egypt leží v subtropickom pásme. Má suché počasie s miernou zimou a horúcim letom. Medzi dňom a nocou vedia byť veľké rozdiely. Teplota mora pri brehu môže dosiahnuť až 34°C. V lete sú tu veľké horúčavy, a preto je leto vhodné len pre osoby ktoré dobre znášajú veľké teplo. Osoby s dýchacími problémami by sa mali vyhnúť mesiacom júl a august. Teplota nezriedka vystúpi až nad 40°C v tieni.

Pre turistov, ktorí majú záujem o poznávacie zájazdy je najvhodnejším obdobím na návštevu Egypta obdobie medzi októbrom a aprílom. Napriek tomu voda v Červenom mori aj počas iných mesiacov neklesá pod 21°C. Egypt je proste vhodný pre užitie si dovolenky po celý rok.

Elektrické napätie

V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Mena

Mena EGP - egyptská libra
drobnou jednotkou sú piaster (PT). 1 EGP = 100 PT

Víza, clo, devízové predpisy, banky

Víza
Pre vstup do krajiny je požadovaný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov po návrate a vízum (k 1.2.2018 je platné vízum 25$), ktoré je povinné. Možete si ho vybaviť po prílete do krajiny. Vydávajú sa priamo na letiskách napríklad v Káhire, Marsa Alam, Hurghade a Sharm-elSheikhu (pokiaľ poloostrov neopustíte víza platiť nemusíte).  Tiež je možné zabezpečiť si ho individuálne na Egyptskom veľvyslanectve v Bratislave, alebo priamo cez cestovnú kanceláriu.

Colné a devízové predpisy
Podľa stránok ministerstva je zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že z jednej flašky alkoholu v hlavnej batožine Vás nezatknú, ale keby ste mali plný kufor liehovín, jednoznačne to može sposobiť problémy. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Pozor si dajte taktiež na niektoré druhy liekov či iných podporných prostriedkov - mnohé z nich sú prísne kontrolované, predovšetkým ich vývoz z Egypta. Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov.

Turista prichádzajúci do Egypta má právo na nákup tovaru z bezcolných obchodov (DutyFreeShops) v určitej limitovanej výške (na aktuálnu čiastku sa odporúča v prípade záujmu informovať u pracovníka egyptskej colnej služby pri prílete do Egypta).

Obchody, banky, zmenárne
Obchody nájdeme takmer všade. Egypt je pre turistov suvenírovým rajom. Obchody bývajú otvorené v pondelok až štvrtok od 9:00 do 13:30 a od 17:00 do 20:00 hod. Potravinové obchody bývajú otvorené aj dlhšie. Piatok je podľa zákona deň pracovného pokoja. Väčšina obchodov, pamiatok a múzeí býva po modlitbe t.j. od 14:00 hod. otvorená. Banky sú väčšinou otvorené doobeda.

Valuty a šeky je možné vymeniť všade, ale euro šeky iba vo vybraných bankách a hoteloch a na letiskách. Odporúčame urobiť výmenu peňazí v bankách, zmenárňach alebo hoteloch vyššej kategórie, za výmenu peňazí na čiernom trhu hrozí okrem bezpečnostných rizík i postih od miestnych orgánov. Na trhoviskách a na výletných lodiach sa platí výhradne v hotovosti.

Za nevýhodu možno považovať skutočnosť, že málo obchodníkov v malých obchodoch a minimum predajcov lokálnych výletov ponúka platbu prostredníctvom platobného terminálu. Preto sa pripravte na to, že platobnú kartu môžete využiť prakticky iba na výbery hotovosti z bankomatu. Trochu lepšia situácia je v mestách, hoteloch a na letiskách. Tam sú platobné terminály už bežné.

V Egyptských obchodoch je zvykom zjednávanie. Cenu, ktorú Vám predajca navrhne ako prvú, často môžete znížiť až o 80%. Nájdete tam veľa dotieravých predavačov, ktorí Vás budú dokonca ťahať do svojich obchodíkov, aby ste sa aspoň poobzerali a každý Vám bude podávať ruku.

Zdravotníctvo, očkovanie

Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Funguje tu hustá sieť nemocníc, tieto sa delia na štátne a súkromné. Keďže zdravotné služby sú platené, je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie ešte pred cestou. Je potrebné mať vo svojej lekárničke lieky proti črevným ochoreniam napr. Antinal, horúčke, uštipnutiu hmyzom. Určite neodkladajte pri akýchkoľvek zdravotných obtiažach vyhľadanie lekárskej pomoci. Vyhýbajte sa konzumácii príliš studených nápojov. Ovocie je potrebné dôkladne umyť. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúčame dbať na pitný režim, dodržiavajte množstvo konzumovaných nápojov počas celého dňa. Z dôvodu UV indexu vylúčte pobyt na slnku počas obedňajších hodín (minimálne od 11:00 do 14:00) a používajte krémy s vyššími ochrannými faktormi.

Pokiaľ potrebuje turista lekársku starostlivosť, je vhodnejšie navštíviť súkromnú nemocnicu než štátnu. Je síce drahšia, ale starostlivosť o pacientov je tu lepšia. Mnoho hotelov má svojho zmluvného lekára. Úhradu za ošetrenie/hospitalizáciu v rámci cestovného poistenia treba konzultovať s poisťovňou.

Takmer všetci lekárnici vo veľkých mestách hovoria dobre po anglicky. Niektoré lekárne majú dokonca 24 hodinovú prevádzku.

Káhira je jednou z najviac znečistených miest na svete, s vysokou úrovňou smogu. Cestujúci s dýchacími ťažkosťami, astmou, resp. iným druhom alergie môžu mať počas pobytu v Káhire problémy.

Očkovanie
Povinné očkovanie nie je. Pre turistov, ktorí chcú navštíviť rizikové oblasti je doporučené očkovanie proti tetanu, záškrtu, obrne, týfusu a hepatitíde typu A (infekčná žltačka). Vážnym problémom v Egypte by mohla byť besnota od voľne sa pohybujúcich zatúlaných zvierat, preto sa radšej vyhýbajte kontaktu s nimi. Ďalšie otázky je vhodné riešiť so svojím lekárom. Odporúča sa doniesť si všetky potrebné lieky so sebou, nezaručuje sa, že od miestnych lekárov a lekární možno získať rovnaké lieky (často sú omnoho silnejšie než je potrebné) okrem liekov na črevné potiaže na to sú v Egypte dokonale vybavení a ich lieky zaberajú na dané problémy najlepšie.

Bezpečnostná situácia 

V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni a Egypťania majú bezpečnosť v letoviskách prepracovanú a znížili tak akékoľvek prípady útokov na minimum. Iné je to v hlavnom meste Káhire (ktorá je vzdialená cca 500 km od letovísk) a vo vnútrozemí, kde je situácia viac nestabilná a často je aj dôvodom prečo cestovné kancelárie neorganizujú niektoré faktultatívne výlety do lokalít, ktoré môžu byť touto nestabilnou situáciu ovplyvnené. Bezpečnosť turistov je pre Egypťanov aj pre cestovné kancelárie prioritou, preto sa snažia tomu výletné programy prispôsobiť. Všetko je prísne kontrolované a bežne uvidíte policajtov, pohybujúcich sa v priestranstvách, kde sa zdržiavajú turisti a starajú sa o ich ochranu. 

Sviatky a kultúra

Sviatky sú v Egypte medzinárodné alebo náboženské. Náboženské, či už moslimské alebo kresťanské, sú často spojené s ľudovými tradíciami. Jediný sviatok, ktorý može mať na cestovateľov v plyv Je Ramadán, hoci v letoviskách to turisti až tak nepocítia.

Dátum Ramadánu sa každoročne mení, nakoľko sa odvíja od Islamského kalendára, ktorý je o 11 dní kratší ako náš gregoriánsky kalendár. Na turistov tento sviatok v letoviskách nemá dopad, jediné čo možno spozorujete je, že bude menej ľudí v uliciach, tažšie sa dá dostať k alkoholu (okrem veľkých hotelov) a niektoré pamiatky a úrady budú mať skrátenú otváraciu / pracovnú dobu. Celkovo ale platí, že počas ramadámu nie je vhodné pred moslimami jesť, a tak ak je to možné z rešpektu voči nim /ak nepočítame hotely a reštaurácie - čiže miesta na to určené/ sa odporúča utiahnuť sa do úzadia.

7.január – koptské Vianoce
8.marec
25.apríl – Deň oslobodenia od Sinaja
1.máj
16. máj - 14.jún 2018 Ramadán
18.jún – Deň nezávislosti
23.júl – Deň revolúcie
6.október – Deň armády
12. – 15.október – Bairam
24. október – Deň mesta Suez
23. december – Deň Víťazstva – vstup do Port Saidu

Egypt je islamská krajina, ktorá sa vo väčšine prípadoch riadi pravidlami a morálkou jedného z dvoch najväčších svetových náboženstiev. Ste to samozrejme vy, kto je v tejto krajine hosťom a hosťom ich hostiteľ vychádza v ústrety. Samozrejme za predpokladu, že  budete rešpektovať určité zásady, ktoré sú pre obyvateľov Egypta neporušiteľné. Túto skutočnosť by si mal každý cestovateľ do Egypta uvedomiť.

Vyhnite sa fotografovaniu vojakov, policajtov, vojenských budov, staníc alebo mostov. Toto pravidlo častokrát platí aj v iných krajinách. Mohli by Vás podozrievať zo špionáže.

Čo sa týka obliekania, čím viac budete mať zahalené telo (obzvlášť ženy), tým to bude pre miestnych obyvateľov prirodzenejšie a vyhnete sa obkukávaniu okoloidúcich, alebo slovnému obťažovaniu. Minisukne a hlboké výstrihy môžu moslimov urážať. Samozrejme, na pláž nemusíte chodiť zahalení. Zvykom je však napríklad vstupovať do reštaurácie v dlhých nohaviciach (u mužov), ženy by mali mať zahalené nohy i ramená. Pri svojom pobyte v Egypte budete možno oslovovaní žiadosťami o "bakšiš" (prepitné) Je to jednoducho súčasť miestnej kultúry. Neposkytnutie prepitného sa môže výrazne odraziť v ochote a kvalite služieb. Kedysi bola štandardná výška bakšišného považovaná 1 EGP, ale nakoľko sa časy menia a už 1 libra nemá takú hodnotu ako mala bežne sa dáva bakšišné vo výške 1 USD preto odporúčame si brať na dovolenku veľa malých bankoviek. Eypťania uvítajú aj jedno Euro jediný problém s takýmto bakišom pre nich je, že mince nevedia zameniť v zmenárni. Ale samozrejme je len na Vašom uvážení, či za poskytnuté služby chcete nechať prepitné, napríklad za upratanie izby, alebo nie. 

Vstup do mešít je povolený iba bez topánok. Ukázať Egypťanovi podošvu svojej topánky, aj náhodne, sa považuje za veľkú urážku.

Jedlo, nápoje

Jedlá
Egyptská kuchyňa má v sebe mnoho vplyvov čo neprekvapuje z hľadiska egyptskej histórie. Najväčšie stopy v nej zanechala arabská a turecká kuchyňa a nejaké tie malé stopy francúzskej a anglickej kuchyne. Všetko je ale upravené do egyptskej chuti a kuchyňa sa riadi islamskými predpismi. Z jedla je hlavne vyradené bravčové mäso a z nápojov alkohol. Najzákladnejšou aj najdôležitejšou zložkou je chlieb Ajš, ktorý sa pripravuje na otvorenom ohni. Miestni ho veľa krát používajú namiesto príboru, balia do neho mäso a využívajú ako častú prílohu. Najčastejšie používané mäso je baranie, jahňacie, kozie a taktiež čerstvé ryby z Nílu alebo plody mora. Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí kofta (mleté grilované  mäso na špíze) a kebab (zväčša jahňacina napichnutá na ihle a pripravovaná nad plameňom.) kde možno vidieť vplyv tureckej kuchyne. V egyptskej kuchyni tiež hrá veľkú rolu korenie, hlavne čierne korenie, kurkuma, chili, ich kmín, hrebíček, koriander a šafrán a z byliniek najčastejšie používané mäta, kôpor a petržlen. Keďže mäso patrí k drahším komoditám, naväčšou zložkou egyptskej kuchyne sú rozne pečivá, paličky, pita chleby a potom tiež prílohy v podobe šalátov, ktoré sú často pripravované z čerstvých ingrediencií, vrátane použitých byliniek. 
Medzi obľúbené dezerty patrí známa baklava, ktorú bežne nájdete v celom stredomorí (niekoľko vrstiev tenučkých oblátok, medzi ktorými sú rozdrvené orechy a pistácie a celé to je preliate medom alebo sirupom), či UmmiAlí (vrstvy cesta prekladané orieškami a hrozienkami, ktoré boli namočené v sladkom mlieku) a Kanafeh / Konafa, ktorý sa skladá z tenučkých polovične upečených cestovín, syru a celé je to namočené do sladkého sirupu a posypaného pistáciami.

Nápoje
Za národný a najobľúbenejší nápoj sa považuje silný čierny čaj, ktorého horkú chuť prebíjaju veľkým množstvom cukru. Druhým častým nápojom je káva ktorá sa podáva v malých šálkach a rovnako ako čaj tiež je veľmi sladká. Spravidla sa jedná o tureckú kávu. Veľmi obľúbený je aj nápoj - karkadi - pripravuje sa z kvetov ibišteka a prekvapivo tiež pivo, ktoré má v Káhire viac ako 100 ročnú tradíciu.

Všeobecne sa v Egypte neodporúča konzumovať miestnu vodu (nebalenú). 

Pláže / Destinácie

Egyptské letoviská sa dajú rozdeliť na dve časti. Pre najkrajšie potápanie a koral prístupný z horela určite navštívne novšie letovisko Marsa Alam alebo Sharm El Sheikh. Ak túžite po dlhých prechádzach po pláži, pozvoľný vstup do mora s jemným pieskom jednoznačne navštívte letovisko Hughada a jeho okolie.

Oplatí sa vidieť 

Výlet loďou na ostrov GIFTUN
Jedná sa o korálový prírodný ostrov, ktorý sa nachádza asi 45 minút plavby od Hurghady. Ide o chránenú oblasť v Červenom mori. Výlet na Giftun je ideálnym spestrením dovolenky v Egypte. Nájdete tu horúci biely piesok, budete mať možnosť pozorovať bohatý podmorský svet len kúsok od pláže.

Beduínska večera
Ak potápanie nie je niečo pre Vás určite si užijete dobrodružnú cestu púšťou a okolitými horami na džípoch až do beduínskej osady. Kde budete mať možnosť spoznať pravý život Beduínov, ich hospodárstvo (gazely a ťavy) a ich kuchyňu. Večer Vás pohostia plackami a barbecue. Vychutnáte si beduínsku živú hudbu, spev a tanec. Cestou späť si určite nenechajte ujsť pozorovanie západu slnka.

Výlet do Káhiry
Celodenný zájazd do hlavného mesta Egypta. Ak sa rozhodnete pre tento výlet počas Vašeho pobytu v letoviskách Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh počítajte s pomerne dlhou dobou prepravy nakoľko Káhira je vzdialená cca 500 km z Hurghady a Sharm El Sheikhu a z Marsa Alam viac ako 700 km. Ideálny spôsob ako spoznať Káhiru a všetky pamiatky v okolí je zvoliť si zájazd v kombinácii s plavbou po Níle.
Počas výletu spoznáte kus Egyptskej histórie návštevou Egyptského múzea v Káhire, rovnako tak prehliadku pyramíd v Gíze. Predstavia Vám výrobu papyrusu, či parfumov. Najstaršia časť mesta Káhiry leží ďalej od rieky. Naopak pri Níle sa týčia moderné mrakodrapy a luxusné hotely. Na protiľahlom západnom brehu s Káhirou stavebne splýva Gíza, na okraji ktorej stoja svetoznáme pyramídy. Káhira je plná starobylých pamiatok. Za pozornosť rozhodne stojí Egyptské múzeum na triede MidanTahir, kde sa nachádza napr. Tutanchamónov sarkofág, jeho poklad, zachovalé múmie dokazujúce um starovekých balzamovačov, sochy faraónových sluhov, pergameny, zlaté pohrebné masky a ďalšie pamiatky. V Káhire tiež nájdete najväčšiu mešitu na svete - IgnTulun z 9. storočia. 

Výlet Luxor
Výlet do Luxoru je podstatne vhodnejším z letovísk Marsa Alam a Hurghada a okolie, nakoľko vzdialenosť je okolo 300 km. Luxor je jedno z najstarších a najvýznamnejších miest Egypta, ktoré leží asi 700 kilometrov južne od Káhiry. Najstarší známy názov bol Veset. Zo začiatku to bolo malé mesto na Níle. Po pyramídach je toto mesto najväčšou atrakciou v Egypte. Luxor bol osídlený už 4000 rokov pred n. l. Na východnom brehu sa nachádza veľké množstvo pamiatok, predovšetkým chrámov ( chrám Karnak ), na západnom potom slávne Údolie kráľov, Dérel-Bahrí ( chrám kráľovnej Hatšepsovet ), Medínit Habú, Memnonové kolosy a ďalšie množstvo pamiatok. Hrobky faraónov sú chránené pred bleskami fotoaparátov. Návšteva hrobiek je často náročná z dôvodu vysokých teplôt vzduchu, ale aj napriek tomu to patrí medzi mimoriadne zážitky. Na návštevu chrámu kráľovnej Hatšepsut sa turisti presúvajú lokálnym vláčikom, aby boli chránení pred silným egyptským slnkom. Súčasťou výletu častokrát býva aj zastávka, kde možno vidieť Memnonové kolosy a tiež chrám v Karnaku. Ide o jeden z najzaujímavejších zádušných komplexov na svete. V rámci chrámu môžu výletníci obdivovať sfingy s baraními hlavami, hieroglyfy s historickými výjavmi, obrovské stĺpy, sochy,  fresky,  obelisky ako i skarabea a posvätné jazierko. Súčasťou výletu bežne býva aj návšteva Papyrus inštitútu a alabastrovej dielne.

Výlet na Mojžišovu horu - vhodný výlet zo Sharm El Sheikhu
Na tejto hore prijal Mojžiš 10 prikázaní od Boha. Je to najvyššia hora Egypta (2 285 m).  Je úžasné z tejto hory pozorovať východ slnka. Výstup na horu Sinaj trvá cca 3 hod. (3 750 schodov), a na ceste späť sa zvykne navštíviť chrám sv. Kataríny.

Pyramídy v Gíze
Tomuto staroegyptskému monumentu  dominujú tri veľké pyramídy so Sfingou v popredí a sú snáď najčastejšie používaným symbolom Egypta. Pyramídy v Gíze, sú zaradené medzi 7 divov sveta a patria medzi jediné zachované stavby z tohoto zoznamu. Gíza je dnes súčasťou Veľkej Káhiry a pyramídy sa nachádzajú 9 km od historického centra Gízy a 25 km od Káhiry. Ako prvý faraón si tu vybral miesto k pokojnému odpočinku slávny Cheops a vytvoril tak najväčšiu stavbu všetkých čias. Cheopsova pyramída bola najvyššou stavbou až do stavby Eiffelovej veže . I keď sa v Egypte vyskytuje niekoľko desiatok pyramíd, za prvý div sveta sú považované len pyramídy, nachádzajúce sa na pyramídovom poli v Gíze.

V Gíze sa nachádzajú nasledovné pyramídy: 

Chufuova pyramída (Cheopsova pyramída)
Spôsob stavby tejto pyramídy je podobne ako pri mnohých iných egyptských pyramídach dodnes sporný. Na jej výstavbu bolo treba preniesť kamene po trase 3,55 mil. km (asi saňami alebo smykmi).

Rachefova pyramída
Druhá najväčšia pyramída v Gíze. Pôvodne bola vysoká 143,5 m (dnes 137,3 m). Je len o málo menšia ako Chufuova pyramída, ale dnes sa javí ako vyššia. Tento dojem vyvoláva umiestnenie na vyššie položenom mieste. 

Menkaureova pyramída
Najmenšia kráľovská pyramída v Gíze. Postavil ju syn Chufua. Táto pyramída patrí medzi pravé kamenné pyramídy a dodnes má zachovanú subštruktúru, ktorá je najzložitejšia spomedzi všetkých zo svojho susedstva. V pozostatkoch sa našlo okrem väčšieho počtu fragmentov aj niekoľko dobre zachovaných sôch faraóna a príslušníkov jeho rodiny. 

Sfinga
Sfinga je záhadná socha s ľudskou hlavou a levím telom. Na výšku dosahuje 21 metrov, do diaľky 74 metrov a 19 m do šírky. Leží na východnej strane Rachefovej pyramídy. Pod Sfingou sa nachádzajú komplexy chodieb a chrámov. Údajne sú to prepojovacie cesty medzi všetkými tromi pyramídami. Pod nánosom piesku, ktorý vietor vytrvalo prináša z blízkej púšte, bola Sfinga kedysi takmer zasypaná. Faraón Tutanchamon ju z pieskového zajatia vyslobodil. Je to najväčšia socha vytesaná z jedného kusu kameňa, ktorá kedy bola vytvorená. Všeobecne sa verí, že Sfinga bola vytvorená starými Egypťanmi v 3.tisícročí pred n.l., v dobe Starej ríše za panovania 4.dynastie a to panovníkom Rachefom spolu s pyramídou. Veľká Sfinga v Gíze je viac ako len symbol Egypta, starého ale aj súčasného. Je stelesnením starobylosti a tajomstva. Po stáročia dráždila predstavivosť básnikov, vedcov, dobrodruhov i cestovateľov. Navzdory tomu, že Sfinga bola veľakrát zmeraná, opísaná, preskúmaná s pomocou najmodernejších technických pomôcok a robia sa o nej špeciálne vedecké konferencie, základná otázka ale zostáva nezodpovedaná. Nemožno jednoznačne povedať, kto, kedy, prečo a za akým účelom ju postavil.

Chrám Karnak
Karnak je chrámový komplex a hlavné kultové stredisko boha Amona, nachádzajúceho sa v oblasti starovekého Vesetu. Karnak je najväčším chrámovým komplexom v Egypte. Bol postavený a rozširovaný postupne po dobu viacej ako 1500 rokov. V centre komplexu Karnak je obrovský chrám Amuna, v ktorom sa nachádza Sväté jazero. Chrám Karnak sa nachádza na okraji Luxoru v južnom Egypte, cca 500 km južne od hlavného mesta Káhira.

Memnónové kolosy
Memnónové kolosy sú dve sediace obrie sochy z kameňa (dvojičky) znázorňujúce faraóna Amenhotepa III. situované na západe mesta Luxor v blízkosti Medínit Habú. Memnónové kolosy sú vytesané do blokov z kremeňa dovezeného špeciálne z Gízy a z lomu Džebelel-Silsila na severe Asuánu. Memnónové kolosy sú vysoké 18 metrov.

Chrám kráľovnej Hatšepsut
Chrám kráľovnej Hatšepsut je čiastočne vytesaný do skál, pôsobí skoro tak, ako by bol vybudovaný samotnou prírodou. Rozkladá sa na troch terasách, ktoré sa opierajú o steny u ktorých stoja stĺporadia, ktoré sú vzájomne prepojené hlavnou zdvíhajúcou sa rampou.  Hatšepsut bola kráľovnou 18. dynastie, ktorá vládla starovekému Egyptu. Hatšepsut bola dcérou Thutmosa I. a ženou svojho nevlastného brata Thutmosa II. Kráľovná Hatšepsut vybudovala jednu z najkrajších staroegyptských pamiatok. Múmia jednej z najslávnejších kráľovien Egypta, Hatšepsut, ktorá používala titulu faraón, bola konečne identifikovaná a jednoznačne sa tým potvrdila jej identita. Egyptológovia sú presvedčení, že identifikovali múmiu kráľovnej, najznámejšej vládkyne starovekého Egypta. Jej telo bolo nájdené v obyčajnom hrobe v Údolí kráľov. Jedná sa o najvýznamnejší objav v Údolí kráľov od dôb, kedy bola objavená slávna múmia Tutanchamóna. 

Údolie kráľov
Údolie kráľov je asi najznámejšie pohrebisko egyptských kráľov. Prvým faraónom, o ktorom môžme s určitosťou povedať, že tu bol pochovaný, bol Thutmose I. najvýznamnejší Ramess II. a najznámejší Tutanchamon.

Hrobky panovníkov osemnástej až dvadsiatej dynastie neboli už umiestené v mastabách alebo pyramídach, ale boli vytesané do úbočia hôr. Skalné hroby v Údolí kráľov bývali situované niekedy viac ako 200 metrov hlboko v skale. Mali veľa siení a menších komôr, s bohatou výzdobou.

Údolie kráľov sa nachádza na západnom brehu rieky Níl naproti Luxoru (vybudovaný na mieste starovekých Théb) pod vrcholkom hory El-Quorn a je rozdelený na Východné údolie a Západné údolie. V Západnom údolí je verejnosti sprístupnený len jeden hrob - veľkňaza Aje, následníka panovníka Tutanchamóna. Väčšina najdôležitejších hrobiek sa nachádza vo Východnom údolí. To je prístupné verejnosti. Len pre návštevu Tutanchamónovej hrobky je potreba mať zvláštne povolenie. Tradícia pochovávať panovníkov v Údolí kráľov zaviedol asi Ahmose, prvý panovník 18. dynastie. Posledný hrob patrí Ramesseovi XI. Ahmosova hrobka, ani hrobka jeho syna Amenhotepa I. zatiaľ nebola objavená. Prvým faraónom, o ktorom je možné s určitosťou povedať, že je tu pochovaný, je Thutmose I. Najvýznamnejším je Ramesse II. Najznámejším potom Tutanchamon, ktorého hrobka bola objavená v roku 1922. Celkom v Údolí kráľov bolo doteraz objavených viac ako 62 hrobiek (len 24 z nich je kráľovských), niektoré sú vyhĺbené až 100 m hlboko do vnútra skál.Destinácia:

Výsledky hľadania
LM
FM
Egypt » Hurghada Pickalbatros Dana Beach starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, Sliač, Košice, Katovice
All inclusive
Hodnotenie:
5,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Tobogány
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.8.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 1 194 €804 €konečná cena LM Detail
 16.8.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 1 904 €1 254 €konečná cena LM Detail
 17.8.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 906 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Egypt » Marsa Alam Marine Lodge starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Bratislava
All inclusive
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 5 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 230 €konečná cena Detail
 17.8.2018 12 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 538 €konečná cena LM Detail
 18.8.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 576 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Egypt » Marsa Alam » El Quseir Flamenco Beach Resort starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Viedeň, Bratislava, Katovice
Polpenzia, All inclusive
Hodnotenie:
4,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • Vhodné pre deti
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 5 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 230 €konečná cena Detail
 17.8.2018 12 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 645 €konečná cena LM Detail
 18.8.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 834 €464 €konečná cena LM Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]

 

Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Turistické informácie Egypt