Detail štátu

Grécko Grécko - transparent

Základné informácie 

 Oficiálny názov: Grécka republika  Cestovné doklady:  Pas/OP
 Hlavné mesto: Atény  Vízum:  Nie
 Mena: Euro €  Doba letu: 02:30 hod
 Časový posun:  + 1 hodina  Akú menu so sebou: EUR €
 Jazyk:  Gréčtina  Očkovanie:  nie je povinné
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  131 957 km2

Obsah:

Popis
Zemepisné údaje
Časové pásmo
Hlavné mesto
Obyvateľstvo

Podnebie a počasie
Elektrické napätie
Mena
Víza,clo,devízové predpisy, banky, poplatky
Zdravotníctvo, očkovanie

Bezpečnostná situácia
Sviatky a kultúra
Jedlo, nápoje
Pláže, destinácie
Oplatí sa vidieť
Oplatí sa vedieť

 Popis

Hľadáte dovolenku v Grécku s krásnou prírodou a bohatou históriou? Miesto, kde sa začala vyvíjať  ľudská spoločnosť ? Grécko sa nachádza na Balkánskom polostrove. Pevninu oblieha viac než 1400 ostrovov, pričom z nich je asi 170 neobývaných. Grécku patrí 9000 km pobreží, preto sa nedá čudovať, že tu nájdete udržiavané hotelové pláže, ale aj nedotknuté morské zátišia či lagúny. Grécko je dovolenka rodinného typu, môžete zvoliť rezorty na ostrove Kréta. Pre deti sú tu vždy k dispozícií animátori a vy si môžete vychutnať relax na plážach.
Pre mladých, ktorí hľadajú oddych na plážach, ale aj nočný život v baroch, je vhodný ostrov Zakyntos s letoviskami Laganas, Argassi alebo Tsilivi. Pre starší pár alebo menej aktívnych ľudí odporúčame čisto oddychovú dovolenku bez množstva iných turistov. Zvážte severný ostrov Thasos, letovisko Stegna na Rhodose alebo apartmánové domy na Kode.

Zemepisné údaje

Zemepisná poloha 
Grécko sa rozprestiera v juhovýchodnej Európe za krajinami Balkánu, na polostrove Peloponéz a ďalších viac než 1.400 priľahlých ostrovoch. Susedí s Albánskom, Macedónskom, Bulharskom a Tureckom. Rozloha: 132.000 km2. Grécko obklopuje niekoľko morí: Egejské, Iónske, Stredozemné. A nemenej lákavé sú Atény – nádherné a významné hlavné mesto. Dovolenka v Grécku to sú hlavne najobľúbenejšie ostrovy Kréta, Rodos, Kos, Zakynthos, Korfu.

Časové pásmo

+ 1 hodina ( pri letnom čase)

Hlavné mesto

Atény

Obyvateľstvo

Gréci (91%), Turci (6%), Albánci (3%)
Oficiálne náboženstvo je grécke pravoslávne (ortodoxné).
Počet obyvateľov: 10,7 mil. obyvateľov

Podnebie a počasie

Podnebie Grécka patrí medzi veľmi príjemné a mierne. Letá sú avšak horúcejšie. Teploty na pevnine dosahujú počas leta rekordné teploty aj nad 40 stupňov Celzia. Tieto horúčavy však spríjemňuje vietor a prímorská klíma.

Elektrické napätie

V zásuvkách je 220 V / 50 Hz. Zásuvky sú s dvomi kolíkmi

Mena

Euro

Víza,clo,devízové predpisy,banky,poplatky

Víza nie sú potrebné. Do Grécka môžete vycestovať na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz (pri pobyte do 90 dní).
Clo, devízové predpisy
Do Grécka je možné priviesť aj svoje potraviny. Neodporúčame však dovoz maku. V grécku je mak považovaný ako ľahká droga.
Rôzne nože či slzotvorný plyn môže grécka polícia v prípade kontroly vyhodnotiť ako nedovolené ozbrojovanie.
Banky
Banky môžu mať prispôsobenú otváraciu dobu cez letnú sezónu, preto si otváracie hodiny vopred zistite na recepcii hotela. Zmeniť peniaze je ale možné aj na recepciách v hoteloch. Opýtajte sa na túto službu u personálu hotela.
Poplatky
Pobytová taxa - Priplatíte si v 2* hoteli 0,50 EUR izba/noc, v  3 * hoteli  1,50 EUR izba/noc, v 4 * hoteli 3,00 EUR  izba/noc, v 5 * hoteli 4,00 EUR izba/noc Pobytová taxa sa platí priamo na recepcii hotela, na začiatku pobytu. Taxy sú v platnosti od 1.1.2018 a týkajú sa všetkých typov ubytovacích kapacít

Zdravotníctvo, očkovanie

Zdravotníctvo
Lekárne sú v Grécku vybavené dostatočne, väčšina liekov je dostupná aj bez lekárskeho predpisu. Poplatky za ošetrenie a lekársku pomoc sa platia na mieste. Odporúčame z dôvodu vysokých poplatokov uzatvoriť zdravotné pripoistenie.
Nevyhnutná lekárska starostlivosť je poskytovaná našim občanom bezplatne, nezabudnite si vziať so sebou európsky zdravotný preukaz.
Očkovanie
Očkovanie nie je potrebné pred cestou.

Bezpečnostná situácia

V Grécku je bezpečnosť na vysokom stupni. Platí to najmä pre turistické strediská na ostrovoch.
Vo väčších mestách sa vyskytuje drobná kriminalita. Pomerne časté sú krádeže dokladov, resp. peňazí, či drobnej elektroniky.
Gréci sú ale veľmi čestní, takže ak by sa našiel nejaký zlodej, spravidla môže ísť o turistu - teda cudzineca.

Sviatky a kultúra

Sviatky v Grécku často súvisia s náboženstvom a riadia sa ortodoxným kalendárom (často zhodné s katolíckymi sviatkami). Počas roka sa konajú rôzne kultúrne slávnosti a festivaly. Kultúru si určite prídte vychutnať. Grécka kultúra je úžasná. Najmä v Aténach pocítite ducha v ktorom Gréci žijú.
 • 1. január – Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú malé darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (podobné nášmu koledovaniu na vidieku)
 • 6. január – Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
 • 7. január – Sviatok Jána Krstiteľa
 • 25. marec – Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy =  maškarné plesy
 • Čistý pondelok – Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a pokrmom sú tradičné druhy pôstneho jedla.
 • Veľká noc – Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkou Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole prehlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacim, ktorí si ich nesú zapálené do svojich príbytkov. V nedeľu sa navštevujú príbuzní, pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajíčok
 • 1. máj – Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domov zdobia kyticami.
 • 25. máj – Jónsky deň – oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
 • Začiatok júla – Svätodušné sviatky
 • 30. Júla – Sviatok svätých apoštolov
 • 15. August – Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
 • 28. Október – Deň „Óchi“, oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
 • 25. a 26. December – Vianoce

Kultúra a zvyky Gréci sú veľmi príjemní ľudia, hlavne ústretoví a pohostinní. Ak sa s niekým zoznámite, je zvykom pobozkať sa na obe líca a muži sa ešte priateľsky potľapkávajú po chrbte alebo ramene. Gréci, podobne ako Bulhari vyjadrujú svoj súhlas krútením hlavy a nesúhlas prikyvovaním (teda opačne ako u nás).
Gréci často organizujú veľkolepé rodinné sviatky. Oslavujú sa tiež miestne slávnosti patrónov jednotlivých obcí. Tieto dedinské oslavy sa najčastejšie konajú počas letného obdobia, presnejšie v období od júla do septembra. Turisti často vyhľadávajú najrôznejšie folklórne vystúpenia. Oslavy sú spojené predovšetkým s tancom a hudbou. Tance sú dominantou mužov, i keď ženy tancujú samozrejme tiež. Väčšinou ide o tance spoločne v kole.

Jedlo, nápoje

Jedlo
Grécka kuchyňa je plná chutí a vôní. V tejto prímorskej krajine samozrejme figurujú v jedálničku hlavne čerstvé ryby, ktoré sa striedajú s obľúbenou jahňacinou. Možno budete mať chuť aj na gyros v pite, preto neváhajte si ho vychutnať v miestnych fast foodoch či v tavernách. Grécke stolovanie má svoje zásady a tak Vás neprekvapí čistota na stole, kde nebude chýbať džbán vody, kvalitný olivový olej a čerstvý chlieb. Typické koreniny pre túto krajinu sú oregano, bazalka, tymián či škorica. Určite skúste moussaku, souvlaki, grécky šalát, stifado či originálne tzatziki k šalátom. Stifado je dusené mäso v paradajkovej omáčke s malými cibuľkami. Samotní Gréci sú zvyknutí veľa navariť skôr ráno a po celý deň pokrmy udržiavať teplé, pretože na vyslovene horúce jedlo si veľmi nepotrpia. Po hlavnom chode zvyčajne nasleduje káva s nejakým skromným dezertom. Tip na dezert: Zabudnite na baklavu, v tom teple je ideálne si dať grécky jogurt s medom a orechami. Je to jednoduchý dezert a ešte neuveriteľne delikátny.

Nápoje
Samozrejme prevládajú tradičné grécke vína. Biele víno (gr.lefko krasy), červené víno (gr. kokyno krasy) rosé. Okrem toho sa obľubeje miestne pivo Mythos. V supermarketoch nájdete aj Amstel, či Heineken a pri troche šťastia Prazdroj alebo Budvar

Ouzo - aperitív z anízových semienok (odporúčame s ľadom a trochou vody)
Metaxa - miestne brandy (troj-, päť- a sedem- hviezdičkový variant - čím viac hviezdičiek, tým jemnejšia chuť)
Rakomelo - zohriata rakija s trochou medu, najčastejšie sa podáva v medených džbánoch

Pláže

Medzi najkrajšie pláže Grécka patria:
•Navagio (Zakynthos)
•Porto Katsiki (Lefkada)
•Egremnoi (Lefkada)
•Myrtos (Kefalónia)
•Balos  (Kréta)
•Elafonisi (Kréta)
•ParadiseBeach (Mykonos)
Väčšina pláží v Grécku je verejná. Lehátka a slnečníky si môžete prenajať za poplatok (cca do 8€). Niektoré reštaurácie priamo na pláži, Vás môžu nalákať na prenájom lehátok za konzumné v ich reštauráciách.

Oplatí sa vidieť

Atény
Akropola v Aténach
- vyhraďte si na ňu cca 2-3 hodiny. Nachádza sa tu mnoho významných a zaujímavých historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.
V blízkosti Akropoly sa nachádza aj Monastiraki, populárny blší trh, kde nájdete veľa suvenírov, no takisto mnoho typických reštaurácií. Malým vláčikom si môžete užiť jazdu spolu s deťmi. Ak trh navštívite večer, zažijete úžasnú atmosféru, stretnete mnoho mladých ľudí a turistov.
Nenechajte si ujsť návštevu múzea Benaki. Nájdete tu významné historické pamiatky, najmä rôzne šperky, maľby, oblečenie a veľa iných zaujímavostí. Je otvorené do 17:00 hod. Ak máte chuť na relax, navštívte kúpele Hammam, kde si nechajte urobiť masáž alebo špeciálnu procedúru na zjemnenie pokožky rúk.
Dionýzovo divadlo -Nádherné divadlo sa rozprestiera na južnom svahu Akropole. V starom Grécku navštevovali divadlo výlučne iba muži.
Erechteion - V Erechteione bola umiestnená jednoduchá socha bohyne mesta Atény. Na tomto mieste sa vykonávali náboženské obrady.
Chrám Atény Niké - miesto známe ako miesto obradov
Olympieion (Zeusov chrám)- patrí medzi najväčšie chrámy starovekého sveta. Bol venovaný bohu všetkých bohov - Zeusu.
Santorini
Tento vulkanický ostrov je čarovný. Zavítať môžete do hlavného mesta Thira. Na samý vrchol ostrova Nissyros môžete vystúpiť lanovkou, či si vyskúšať jazdu na chrbte osla. Pre odvážlivcov však nebude problém vystúpiť všetkých 588 schodov vedúcich z prístavu na vrchol.
Oplatí sa ísť na celodenný výlet na tento ostrov so stále činnou sopkou. Najčastejšie sa organizuje z ostrova Kos. Z prístavu sa poveziete v malom autobuse úzkymi kľukatými cestami, ktoré vedú až priamo k vulkánu. Pocit stáť vo vnútri aktívnej sopky je zážitkom na celý život. Síru cítiť, no nie je to zdraviu nebezpečné. Veľa turistov si z tohto vulkánu zoberie malé kúsky zvetralej síry.

Mytikas
 - lebo ak chcete, tak i slávny Olymp. Pokiaľ ste fanúšik horskej turistiky, toto by pre Vás malo byť povinnou jazdou. Východisková pozícia je v Prionii. Zdolať ju môžu pokojne aj amatéri turisti. Bude si to však vyžadovať dlhší čas a v tom prípade je ideálne urobiť si prestávku na chate, na ktorej si môžete oddýchnuť a zabezpečiť aj ubytovanie. Takto si môžete trasu aspoň trošku skrátiť a po vyjdení na vrchol sa stihnete pohodlne do večera vrátiť späť. Keďže ide o 2919 metrov vysokú horu, a teda najvyššiu horu v Grécku, budete potrebovať aj pevnú obuv a v prípade, ak nie ste skúsení turisti, tak i turistické palice, ktoré Vám trasu uľahčia. Podľa legiend práve na vrcholku tejto hory sídlili všetci grécki bohovia. I preto má tak významnú pozíciu v tomto druhu cestovania. V okolí sa nachádza nádherná príroda.

Grécky večer -
 večer vám  radi zorganizujú v  každom hoteli alebo v taverne. Môžete si na ňom zažiť podmanivosť ich typickému folklóru a vychutnať  si bohatosť a pestrosť ich jedál a nápojov. Gurmáni si prídu na svoje. Na gréckom večeri pochopíte mnohé z ich kultúry tým, že sa ponoríte do sveta hudby, spevu a tanca, ktorými vyjadrujú hĺbku svojich citov, ktorými oslavujú život.

Elafonissi -V blízkosti najzápadnejšieho výbežku Kréty sa rozprestiera Karibik Európypláž Elafonisi. Hoci tento tropický raj patrí medzi menej dostupné pláže, nie je problém danú lokalitu navštíviť. Z Chanie sem chodia autobusy, ale organizujú sa tu tiež celodenné výlety.
Pre pláž je charakteristický zlatistý piesok s priam výnimočným ružovkastým nádychom, vďaka morským koralom. Nádherné sú tyrkysové lagúny s priezračným orom, ktoré je čisté, plytké a teda je zároveň i ideálne pre deti. Pre plytkosť mora sa môžete ľahko prebrodiť na protiľahlý ostrov Elafonisi. Oplatí sa to vyskúšať. Na ostrove si môžete vyfotiť plytkú lagúnu v mnohofarebných odtieňoch mora. 
Kým parkovanie pri pláži Elafonisi je zadarmo, za ležadlá a slnečníky na pláži si treba priplatiť. Ak si však nejaké chcete obsadiť, mali by ste sem prísť skoro ráno, pretože neskôr môžu byť beznádejne obsadené. 

Korytnačky Caretta
- k zaujímavostiam ostrova Zakynthos patria nielen jeho skvelé pláže, ale napríklad aj morské korytnačky caretta-caretta (karety obyčajné), ktoré sú chránené a sú symbolom ostrova. Korytnačky sa tu v letných mesiacoch rozmnožujú a kladú vajcia do piesku. Od júna do augusta vytvoria cez 1.300 hniezd, aby sa po 60 dňoch z nich vyliahli malé korytnačky. Počas tohto obdobia sú pláže v zálive Laganas chránené a niektoré z nich boli taktiež vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu. 

Meteora -
nachádza sa v strednom Grécku v Thesálskej rovine. Miesto priťahuje tisíce návštevníkov ročne, zo všetkých kútov sveta. Komplex skalných veží na vrcholkoch skál tvorí 24 kláštorov, ktoré sa stali domovom pre mníchov, ktorí tu viedli pútnický život. Zaujímavé na kláštoroch Meteora je taktiež to, že tu mnísi žili často bez prístupovej cesty. Po dostavaní kláštora bolo lešenie zbúrané. Mnísi tak boli odkázaní iba na život v kláštore. Pokiaľ chceli kláštor opustiť, tak iba v koši alebo v sieti spustených na lane pomocou kladky. Rovnakou cestou boli do kláštora dopravované potraviny. Dnes už vedú do kláštorov vytesané schody. Kláštory sú nádherné, no v súčasnosti sú verejnosti sprístupnené možno len 3-4. Pred vstupom do kláštorov treba rešpektovať to, že je to predsa len modlitebný chrám. V prípade krátkych nohavíc, či sukní u žien, Vám poskytnú dlhú šatku na zahalenie sa.

Vodné parky
•Faliraki - Jeden z najväčšíh vodných parkov v Európe. Nachádza sa na ostrove Rhodos neďaleko Faliraki. 
•Kréta - Waterland na pevnine neďaleko Thessaloník
•Korfu - Watermania na ostrove Mykonos - CorfuAqualand

Oplatí sa vedieť

Siesta
V letných mesiacoch majú gréci povinnú prestávku (siestu) počas dňa v čase od 14:30 hod- 17:00 hod. Siesta je daná zákonom. Počas letných dní je to jediný spôsob, ako dočerpať energiu. Siesta sa dodržiava či už v štátnych úradoch, bankách i taktiež u drobných živnostníkoch. Turisti preto vyhľadávajú a navštevujú obchody mimo siesty. Obchodníci majú obchody často otvorené do neskorej noci, niekedy i 6-7 dní v týždni.
Let na Zakynthos
Medzinárodné letisko Zakynthos sa nachádza na gréckom ostrove Zakynthos. Letisko má jednu pristávaciu dráhu a to s dĺžkou 2228 metrov. Z dôvodu ochrany vzácnych korytnačiek, ktoré na plážach kladú svoje vajíčka, je jeho prevádzka medzi 22:00 – 5:00 hodinou prerušená. 
Let na Thassos
Na ostrove nie je letisko. Letisko Alexandra Veľkého je situované na pevnine, 12 km od prístavu Keramoti. Z Keramoti odchádzajú trajekty na Thassos. Cesta z letiska je zabezpečená klimatizovaným autobusom, ktorý Vás dovezie až na ostrov, čiže počas transféru nie je potrebné premiestňovať batožinu. Po 30 minútovej plavbe loďou na ostrov pokračuje cesta autobusom do jednotlivých ubytovacích zariadení.
Voda
V Grécku platí pravidlo, že kde je vodovodná sieť, tam je voda pitná a nezávadná. Môže však nezvyčajne chutiť vďaka odlišnej mineralizácii. Na menších ostrovoch kde ale nie je vybudovaná vodovodná sieť, odporúčame radšej balenú vodu.
Fotografovanie
Ak radi a veľa fotografujete a nakrúcate videá, v Grécku si dajte pozor hlavne v pohraničných oblastiach. Fotografovanie a nakrúcanie videí v blízkosti vojenských objektov je totiž prísne zakázané, preto si radšej vopred zistite, kde sa nachádzate.
Komáre
Väčšie množstvo komárov vyskytujúcich sa v Grécku zapríčiňuje vlhké podnebie. Pribaľte si preto so sebou repelent, ktorý nájdete samozrejme aj v gréckych lokálnych obchodoch. U mnohých ubytovacích zariadeniach nájdete vo vybavení i elektrické prístroje na ochranu proti komárom.
 

Kontakt na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko
 
Tel.: +30 2106771980, +30 2106771870
Fax: +30 2106776765
Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)
Email: emb.athens@mzv.sk
  
Úradné hodiny konzulárneho oddelenia:pracovné dni: 9:00 – 11:00 (s výnimkou štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja v SR)

 

Destinácia:

Výsledky hľadania
LM
FM
Grécko » Grécko pevnina » Olympská riviéra » Paralia Toula

autobus, vlastná
-
Bez stravy
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 90 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 23.8.2018 10 dní Bez stravy vlastnávlastná 150 €90 €konečná cena FM Detail
 23.8.2018 10 dní Bez stravy vlastnávlastná 150 €90 €konečná cena LM Detail
 31.8.2018 15 dní Bez stravy autobusautobus 317 €232 €konečná cena LM Detail
LM
Grécko » Grécko pevnina » Olympská riviéra » Olympic Beach Stella starstarstar
Apartmány
autobus, vlastná
-
Bez stravy, Večere, Polpenzia
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 22.8.2018 12 dní Bez stravy autobusautobus 347 €266 €konečná cena LM Detail
 22.8.2018 12 dní Večere autobusautobus 442 €361 €konečná cena LM Detail
 22.8.2018 12 dní Polpenzia autobusautobus 492 €411 €konečná cena LM Detail
LM
Grécko » Grécko ostrovy » Thassos » Pefkari Sofi starstarstar
Apartmány
letecky, autobus, vlastná
Bratislava
Bez stravy, Večere, Polpenzia
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 94 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.8.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyBratislava 640 €429 €konečná cena LM Detail
 16.8.2018 8 dní Večere leteckyleteckyBratislava 715 €504 €konečná cena LM Detail
 16.8.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyBratislava 745 €534 €konečná cena LM Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]
Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Turistické informácie Grécko