Detail štátu

Grécko Grécko - transparent

Základné informácie 

 Oficiálny názov: Grécka republika  Cestovné doklady:  Pas/OP
 Hlavné mesto: Atény  Vízum:  Nie
 Mena: Euro €  Doba letu: 01:30 hod
 Časový posun:  + 1 hodina  Akú menu so sebou: EUR €
 Jazyk:  Gréčtina  Očkovanie:  nie je povinné
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  131 957 km2

 

Obsah:

Popis
Zemepisné údaje
Časové pásmo
Hlavné mesto
Obyvateľstvo

Podnebie a počasie
Elektrické napätie
Mena
Víza,clo,devízové predpisy, banky, poplatky
Zdravotníctvo, očkovanie

Bezpečnostná situácia
Sviatky a kultúra
Jedlo, nápoje
Pláže, destnácie
Oplatí sa vidieť

 Popis

Hľadáte dovolenku v Grécku s krásnou prírodou a bohatou históriou? Miesto, kde sa začala vyvíjať  ľudská spoločnosť ? Určite ste už počuli o maratónskom behu, Olympijských hrách alebo Pytagorovej vete.Grécko sa nachádza na Balkánskom polostrove.  Pevninu oblieha viac  než 1400 ostrovov, pričom z nich je asi 170 neobývaných. Grécko obklopuje niekoľko morí: Egejské, Iónske, Stredozemné. A nemenej lákavé sú Atény – nádherné a významné hlavné mesto. Dovolenka v Grécku to sú hlavne najobľúbenejšie ostrovy Kréta, Rodos, Kos, Zakynthos, Korfu.Nižšie nájdete kompletnú ponuku dovolenkových príležitostí v Grécku a priamo pod túto ponuku na Vás čakajú základné informácie o Grécku. Takže pokiaľ už dovolenku v Grécku máte vybratú, stačí ponuku preskočiť a ďalej sa len začítať. Dúfame, že pre Vás informácie budú užitočné a trebárs sa dozviete i niečo nové.

Zemepisné údaje

Zemepisná poloha 
Grécko sa rozprestiera v juhovýchodnej Európe za krajinami Balkánu, na polostrove Peloponéz a ďalších viac než 1.400 priľahlých ostrovoch v Iónskom, Egejskom a Krétskom mori. Susedí s Albánskom, Macedónskom, Bulharskom a TureckomRozloha: 132.000 kilometrov štvorcových

Časové pásmo

+ 1 hodina ( pri letnom čase)

Hlavné mesto

Atény

Obyvateľstvo

Gréci (91%), Turci (6%), Albánci (3%)
Oficiálne náboženstvo je grécke pravoslávne (ortodoxné).
Počet obyvateľov: 10,7 mil. obyvateľov

Podnebie a počasie

Podnebie Grécka patrí medzi veľmi príjemné a mierne. Letá sú avšak horúcejšie. Teploty na pevnine dosahujú počas leta rekordné teploty aj nad 40 stupňov Celzia. Tieto horúčavy sú však spríjemňuje vietor a prímorská klíma.

Elektrické napätie

V zásuvkách je 220 V / 50 Hz. Zásuvky sú s dvomi kolíkmi

Mena

Euro

Víza, clo, devízové predpisy,banky, poplatky

Víza nie sú potrebné. Do Grécka môžete vycestovať na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz (pri pobyte do 90 dní).
Clo, devízové predpisy
Do Grécka je možné priviesť aj svoje potraviny, neodporúčame však dovoz maku. V grécku je mak považovaný ako ľahká droga.
Rôzne nože či slzotvorný plyn môže grécka polícia v prípade kontroly vyhodnotiť ako nedovolené ozbrojovanie.
Banky
Banky môžu mať prispôsobenú otváraciu dobu cez letnú sezónu, preto si otváracie hodiny vopred zistite na recepcii v hoteli. Zmeniť peniaze je ale možné aj na recepciách v hoteloch. Opýtajte sa na túto službu.
Poplatky
Pobytová taxa - Priplatíte si v 2* hoteli 0,50 EUR izba/noc, v  3 * hoteli  1,50 EUR izba/noc, v 4 * hoteli 3,00 EUR  izba/noc, v 5 * hoteli 4,00 EUR izba/noc Pobytová taxa sa platí priamo na recepcii na začiatku pobytu. Taxy sú v platnosti od 1.1.2018 a týkajú sa všetkých typov ubytovacích kapacít

Zdravotníctvo, očkovanie

Zdravotníctvo
Lekárne sú v Grécku vybavené dostatočne, väčšina liekov je dostupná aj bez lekárskeho predpisu. Poplatky za ošetrenie a lekársku pomoc sa platia na mieste. Odporúčame z dôvodu vysokých poplatokov uzatvoriť zdravotné pripoistenie.
Nevyhnutná lekárska starostlivosť je poskytovaná našim občanom bezplatne, nezabudnite si vziať so sebou európsky zdravotný preukaz.
Očkovanie
Očkovanie nie je potrebné pred cestou.

Bezpečnostná situácia

V Grécku je bezpečnosť na vysokom stupni. Platí to najmä pre turistické strediská na ostrovoch.
Vo väčších mestách je prítomná drobná kriminalita, pomerne časté sú krádeže dokladov, resp. peňazí, či drobnej elektroniky.
Gréci sú ale veľmi čestní, takže ak by sa našiel nejaký zlodej, spravidla to môže byť turista - teda cudzinec. 

Sviatky a kultúra

Sviatky v Grécku často súvisia s náboženstvom a riadia sa ortodoxným kalendárom (často zhodné s katolíckymi sviatkami). Počas roka sa konajú rôzne kultúrne slávnosti a festivaly. Kultúru si určite prídte užiť. Grécka kultúra je úžasná. Najmä v Aténach pocítite ducha v ktorom Gréci žijú.
 • 1. január – Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú malé darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (podobné nášmu koledovaniu na vidieku)
 • 6. január – Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
 • 7. január – Sviatok Jána Krstiteľa
 • 25. marec – Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy =  maškarné plesy
 • Čistý pondelok – Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a pokrmom sú tradičné druhy pôstneho jedla.
 • Veľká noc – Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkou Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole prehlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacim, ktorí si ich nesú zapálené do svojich príbytkov. V nedeľu sa navštevujú príbuzní, pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajíčok
 • 1. máj – Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domov zdobia kyticami.
 • 25. máj – Jónsky deň – oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
 • Začiatok júla – Svätodušné sviatky
 • 30. Júla – Sviatok svätých apoštolov
 • 15. August – Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
 • 28. Október – Deň „Óchi“, oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
 • 25. a 26. December – Vianoce

Kultúra a zvyky Gréci sú veľmi príjemní ľudia, hlavne ústretoví a pohostinní ľudia. Ak sa s niekým zoznámite, je zvykom pobozkať sa na obe líca a muži sa ešte priateľsky potľapkávajú po chrbte alebo ramene. Gréci, podobne ako Bulhari vyjadrujú svoj súhlas krútením hlavy a nesúhlas prikyvovaním (teda opačne ako u nás).
Gréci často organizujú pomerne veľkolepé rodinné sviatky. Oslavujú sa  tiež miestne slávnosti patrónov jednotlivých obcí. Tieto dedinské oslavy sa najčastejšie konajú počas letného obdobia, presnejšie v období od júla do septembra. Turisti často vyhľadávajú najrôznejšie folklórne vystúpenia. Oslavy sú spojené predovšetkým s tancom a hudbou. Tance sú dominantou mužov, i keď ženy tancujú samozrejme tiež. Väčšinou ide o tance spoločne v kole.

Jedlo, nápoje

Jedlo
V tejto prímorskej krajine samozrejme figurujú v jedálničku hlavne čerstvé ryby, ktoré sa striedajú s obľúbenou jahňacinou. Samotní Gréci sú zvyknutí veľa navariť skôr ráno a po celý deň pokrmy udržovať teplé, pretože na vyslovene horúce jedlo si veľmi nepotrpia. Po hlavnom chode zvyčajne nasleduje káva s nejakým skromným dezertom

Nápoje
Samozrejme prevládajú tradičné grécke vína. Okrem toho sa obľubeje miestne pivo Mythos. V supermarketoch nájdete aj Amstel, či Heineken a pri troche šťastia Prazdroj alebo Budvar
Ouzo - aperitív z anízových semienok
Metaxa - miestne brandy (troj-, päť- a sedem- hviezdičkový variant - čím viac hviezdičiek, tým jemnejšia chuť)Obchody, banky, zmenárne, pošty

Pláže

Medzi najkrajšie pláže Grécka patria:
•Navagio (Zakynthos)
•Porto Katsiki (Lefkada)
•Egremnoi (Lefkada)
•Myrtos (Kefalónia)
•Balos  (Kréta)
•Elafonisi (Kréta)
•ParadiseBeach (Mykonos)
 

Oplatí sa vidiet

Čo sa oplatí vidieť v Grécku
Grécku patrí 9000 km pobreží, preto sa nedá čudovať, že tu nájdete udržiavané hotelové pláže, ale aj nedotknuté morské zátišia či lagúny. Grécko je dovolenka rodinného typu, môžete zvoliť rezorty na ostrove Kréta. Pre deti sú tu vždy k dispozícií animátori a vy si môžete vychutnať relax na plážach.
Pre mladých, ktorí hľadajú oddych na plážach, ale aj nočný život v baroch, je vhodný ostrov Zakyntos s letoviskami Laganas, Argassi alebo Tsilivi. Pre starší pár alebo menej aktívnych ľudí odporúčame čisto oddychovú dovolenku bez množstva iných turistov. Zvážte severný ostrov Thasos, letovisko Stegna na Rhodose alebo apartmánové domy na Kode.
Akropola v Aténach - vyhraďte si 2-3 hodiny. Nachádza sa tu mnoho významných a zaujímavých historických pamiatok a rozhodne stojí za to ju vidieť.
V blízkosti Akropoly sa nachádza aj Monastiraki, populárny blší trh, kde nájdete veľa suvenírov, no takisto mnoho typických reštaurácií. Malým vláčikom si môžete užiť jazdu spolu s deťmi.
Ak trh navštívite večer, zažijete úžasnú atmosféru, stretnete mnoho mladých ľudí a turistov.
Nenechajte si ujsť návštevu múzea Benaki. Nájdete tu významné historické pamiatky, najmä rôzne šperky, maľby, oblečenie. Je otvorené do piatej poobede. Ak máte chuť na relax, navštívte kúpele Hammam, kde si nechajte urobiť masáž alebo špeciálnu procedúru na zjemnenie pokožky rúk.
Santorini
Tento vulkanický ostrov je čarovný. Zavítať môžete do hlavného mesta Thira. Na samý vrchol ostrova môžete vystúpiť lanovkou, či si vyskúšať jazdu na chrbte osla. Pre odvážlivcov však nebude problém vystúpiť všetkých 588 schodov vedúcich z prístavu až do mesta Nissyros.
Celodenný výlet na tento ostrov so stále činnou sopkou. Najčastejšie sa usporadúva z Kosu. Z prístavu sa poveziete v malom autobuse úzkymi kľukatými cestami, ktoré vedú až priamo k vulkánu. Pocit stáť na vo vnútri aktívnej sopky je zážitkom na celý život. Síru cítiť, no nie je to zdravniu nebezpečné. Veľa turistov si z tohto vulkánu zoberie malé kúsky zvetralej síry.

Olymp - bájne mytologické sídlo bohov 

Grécky večer - typický folkórny program

Elafonissi -pláž na Kréte s ružovým pieskom a priezračnou plytkou vodou

Korytnačky Caretta - na juhovýchodnom pobreží Zakynthosu

Údolie motýľov - Entomologická rezervácia na ostrove Rhodos

Vodné parky
•Faliraki - Jeden z najväčšíh vodných parkov v Európe. Nachádza sa na ostrove Rhodos neďaleko Faliraki. 
•Kréta - Waterland na pevnine neďaleko Thessaloník
•Korfu - Watermania na ostrove Mykonos - CorfuAqualand
 

Destinácia:

Výsledky hľadania
FM
Grécko » Grécko pevnina » Parga Elva starstar
Štúdia
autobus, vlastná
-
Bez stravy
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 75 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.5.2018 14 dní Bez stravy autobusautobus 240 €195 €konečná cena FM Detail
 19.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 75 €konečná cena FM Detail
 19.5.2018 12 dní Bez stravy vlastnávlastná 110 €konečná cena FM Detail
FM
Grécko » Grécko pevnina » Parga Garden starstarstar
Hotel
autobus, vlastná
-
Bez stravy
Hodnotenie:
4,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 85 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.5.2018 14 dní Bez stravy autobusautobus 195 €177 €konečná cena FM Detail
 19.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 85 €konečná cena FM Detail
 19.5.2018 12 dní Bez stravy vlastnávlastná 120 €konečná cena FM Detail
FM
Grécko » Grécko pevnina » Magnesia Vaso
Apartmány
autobus, vlastná
-
Bez stravy, Večere
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 2.6.2018 11 dní Bez stravy autobusautobus 210 €190,50 €konečná cena FM Detail
 2.6.2018 11 dní Večere autobusautobus 290 €270,50 €konečná cena FM Detail
 3.6.2018 9 dní Bez stravy vlastnávlastná 95 €85,50 €konečná cena FM Detail
FM
Grécko » Grécko ostrovy » Thassos » Pefkari Sofi starstarstar
Apartmány
autobus, vlastná
-
Bez stravy, Večere, Polpenzia
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.6.2018 15 dní Bez stravy autobusautobus 260 €211,70 €konečná cena FM Detail
 5.6.2018 15 dní Večere autobusautobus 385 €336,70 €konečná cena FM Detail
 5.6.2018 15 dní Polpenzia autobusautobus 435 €386,70 €konečná cena FM Detail
FM
Grécko » Grécko pevnina » Olympská riviéra » Olympic Beach Stella starstarstar
Apartmány
autobus, vlastná
-
Bez stravy, Večere, Polpenzia
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.6.2018 12 dní Bez stravy autobusautobus 340 €271,75 €konečná cena FM Detail
 29.6.2018 12 dní Večere autobusautobus 435 €366,75 €konečná cena FM Detail
 29.6.2018 12 dní Polpenzia autobusautobus 485 €416,75 €konečná cena FM Detail
LM
Grécko Štúdio Dimitris starstar
Štúdia
autobus
-
Bez stravy
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 99 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 25.5.2018 17 dní Bez stravy autobusautobus 119 €konečná cena LM Detail
 8.6.2018 14 dní Bez stravy autobusautobus 109 €konečná cena LM Detail
 19.6.2018 14 dní Bez stravy autobusautobus 129 €konečná cena LM Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]
Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Turistické informácie Grécko