Detail štátu

Thajsko Thajsko - transparent

Základné informácie

 Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo  Cestovné doklady:  Pas - platný minimálne 6 mesiacov pred vstupom do krajiny
 Hlavné mesto:  Bangkok  Vízum: NIE- Turistiské vízum pre pobyt do 30 dní
 Mena:  BAHT  Doba letu:  cca 11:00 hodín
 Časový posun:  UTC +7  Akú menu so sebou:  EUR, po príchode do krajiny zameniť za Thajský baht
 Jazyk:  thajčina  Očkovanie:  nie je povinné prípadne sa poraďte so svojim lekárom
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  513 115 km2

Obsah:

Popis
Zemepisné údaje
Časové pásmo
Hlavné mesto
Obyvateľstvo
Podnebie a počasie
Elektrické napätie
Mena
Víza,clo,devízové predpisy,banky
Zdravotníctvo, očkovanie
Bezpečnostná situácia
Sviatky a kultúra
Jedlo a nápoje
Pláže / Destinácie
Oplatí sa vidieť
Oplatí sa vedieť 

Popis

Thajsko pod celým názvom Thajské kráľovstvo, leží v juhovýchodnej Ázii. Najväčšími lákadlami Thajska je tropická klíma, fascinujúca kultúra, jedlo, nádherné hory a prekrásne pláže. Thajsko si zachovalo svoju typickú kultúru. Je pre turistov ideálne na dovolenku, pretože je exotické, bezpečné a vybavené moderným pohodlím. Thajčania sú milí, uvoľnení a usmievaví. Väčšina z nich sú budhisti. V Thajsku možno obdivovať množstvo budhistických chrámov. V celej krajine je ich asi 27 tisíc. Majú bohato vyzdobené špicaté strechy, množstvo zlatom žiarivých detailov a v ich blízkosti sa pohybujú mnísi v oranžovej róbe.

Zemepisné údaje

Thajsko leží na dvoch polostrovoch – Malajský polostrov a Západná India poloostrov. Kedysi  známe aj ako Siam. Krajinu možno rozdeliť do piatich geografických a kultúrnych oblastí: Severné Thajsko, Isaan – severovýchodný región, Centrálne, Východné a Južné Thajsko. Susediace štáty sú: Barma, Laos, Kambodža a Malajzia. Výhodou Thajska je jeho pobrežie, ktoré je dlhé až 2500 kilometrov. Veľkú časť pobrežia tvoria nádherné pláže. Západné hranice obmýva Andamanské more (Indický oceán) a východnú časť Thajský záliv (Tichý oceán).

Časové pásmo

V Thajsku je oproti stredoeurópskemu času v našom zimnom období o 6 hodín viac, v našom letnom období o 5 hodín viac. Thajci nepoužívajú rozdelenie na zimný a letný čas.
UTC +7

Hlavné mesto

Bangkok

Obyvateľstvo

Obyvateľstvo sa skladá z troch štvrtín z Thajčanov. Zvyšok obyvateľstva tvoria Číňania, Indovia a v poslednom čase aj Európania z viacerých krajín. Vierovyznanie je prevažne budhistické, iba malá časť sa hlási k moslimom, hinduistom a kresťanom.

Podnebie a počasie

Thajsko je tropická krajina s priemernými ročnými teplotami v rozsahu 28 – 38 °C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 50 – 80 %, podľa ročného obdobia.
Rozlišujú sa tri obdobia:
teplé obdobie v mesiacoch marec – máj
daždivé obdobie v mesiacoch jún – september
mierne obdobie v mesiacoch október – február

Thajsko je vhodné navštíviť od jesene do jari, ale najnavštevovanejšia sezóna je počas našich zimných mesiacov (december až február). Dobrá správa je, že v Thajsku nie sú hurikány

Elektrické napätie

Elektrické napätie je 220 Voltov. Je možné použiť väčšinu elektrických spotrebičov, len je potrebné mať vhodné adaptéry, keďže Thajci majú iné zásuvky. Adaptéry je možné kúpiť v Thajsku, nie je potrebné sa nimi zásobiť pred cestou z domovskej krajiny.

Mena

Mena: Baht (THB) , 1 € = 39,50 THB    /k 08/2017/   

Víza,clo,devízové predpisy,banky

Víza
Pri vstupe na územie Thajska po dobu menej ako 30 dní sú občania SR oslobodení od vízovej povinnosti. To platí pre vstup cez medzinárodné letisko. V prípade vstupu na územie cez pozemný hraničný priechod je táto doba iba 15 dní. Pri vstupe musí byť platnosť cestovného pasu minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Predĺženie pobytu je možné iba vo výnimočných prípadoch. Pri opakovanej návšteve Thajska nesmie celkový počet dní pobytu presiahnuť 90 dní v rámci šiestich mesiacov. Podmienky pre možný vstup je vhodné overiť si na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu je nutné ohlásiť bez zbytočného odkladu na najbližšej polícii a požiadať o spísanie protokolu. Následne je potrebné kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Bangkoku a požiadať o vystavenie  náhradného cestovného dokladu, ktorý slúži na návrat do SR. Náhradný cestovný doklad sa spolu s protokolom z polície predkladá na potvrdenie thajskému imigračnému úradu (Immigration Bureau in Bangkok, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210, Tel 0-2141-9889).
Clo
Clu nepodliehajú veci osobnej potreby, neobchodného charakteru, povolený je dovoz maximálne 1l alkoholu, 200 ks cigariet alebo 250g tabaku na osobu. V prípade porušenia predpisu je pravdepodobná vysoká pokuta a konfiškácia tovaru. Zakázaný je dovoz a vývoz sošiek Budhu a rôznych starožitností.
Prechovávanie, predaj a nákup narkotík je v krajine trestné. V prípade odhalenia Vám hrozí aj trest smrti.
Devízové predpisy
Na dovoz thajskej meny sa žiadne obmedzenia nevzťahujú. Dovoz zahraničných bankoviek a mincí nad hodnotu 20 000,- USD alebo ekvivalent tejto sumy je potrebné preukázať (deklarovať).
Banky,zmenárne
Banky sú otvorené počas pracovných dní, a to od rána do 15:30. Zmenárne sú flexibilné a svoje služby ponúkajú sedem dní v týždni od 10-tej hodiny doobeda do 8-ej hodiny večer.

Zdravotníctvo, očkovanie

Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na prekvapujúco veľmi dobrej úrovni. Takmer všade nájdete zdravotnícke zariadenia a lekárne. Pri návšteve lekára možno komunikovať aj anglickým jazykom. Doporučujeme vám určite zdravotné pripoistenie.
Očkovanie
Povinné očkovania nie sú. Doporučené očkovania sú Tetanus, Diftéria, Hepatitis, Polios. O možnostiach očkovania sa informujte aj u svojho lekára pred odchodom do tejto desnitácie.

Bezpečnostná situácia

V turistických strediskách i v mestách je bezpečnosť na dobrej úrovni. Doporučujeme dbať na svoju batožinu a nenechávať ju bez dozoru. Opatrnosť je na mieste v noci a aj v okrajových štvrtiach.
Polícia, linka pre turistov v angličtine: 1155
Tiesňová linka: 191
Prvá pomoc: 1554
Hasiči: 199
Národné centrum pre varovanie pred katastrofami: 1860
Telefónna predvoľba do Thajska: +66

Sviatky a kultúra

Nový Rok: 1. január
Makha Bucha: dátum sa mení (od konca januára do začiatku marca)
Chakri: 6. apríl
Songkhran: 13. – 15. apríl
Sviatok práce: 1. máj
Korunovačný deň: 5. máj
Visakha Bucha: dátum sa mení (máj)
Asanha Bucha: dátum sa mení (júl)
Khao Phansa (budhistický pôst): dátum sa mení (júl)
Narodeniny Jej veličenstva kráľovnej: 12. august
Chulalongkorn: 23. október
Narodeniny Jeho veličenstvo kráľa: 5. december
Deň ústavy: 10. december
Silvester: 31. december

Kultúra
Thajská hudba a tanec je kultúrnym zážitkom. Hudba na človeka harmonicky pôsobí a ukľudňuje. Thajské masáže sú svetovým unikátom, preto si doprajte tento zážitok pri návšteve krajiny či už idete individálne alebo organizovane. Tradičná masáž vám prinesie neskutočné uvoľnenie a je prospešná pre vaše telo ale i dušu.

Jedlo a nápoje

Jedlo
Určite odporúčame ochutnať thajskú kuchyňu, ktorá je priam fantastická. O gastronomický zážitok určite neprídete, pokiaľ sa rozhodnete prestravovať  sa aj v stánkoch priamo na uliciach. Ide o rozmanitú kuchyňu, plnú zeleniny, ovocia, korenín a iných výnimočných chutí. Jedlo je na európske chute o trošku štiplavejšie, ale môžete poprosiť kuchára aby chilli mierne obmedzil. Na štipľavú chuť je ale možné zvyknúť si.
Thajské polievky sú úžasné a najznámejšia je tom yum. Jej základ sú len limetkové listy, citrónová tráva, rybacia omáčka, galangala a čili papričky. Ďalšou známou polievkou je Tom ga kai a je však menej pikantná a je sladkastá. Pripravuje sa z kokosového mlieka a dochutená je hubami, palmových cukrom, rybacou omáčkou, citrónovou trávou, cibuľou a koriandrom. Nechýba pravdaže chili.
Ochutnajte určite aj u nás známe  thajské ryžové  rezance napríklad s kuracím mäsom, alebo kravetami. Ryža je súčasťou stravy thajského obyvateľstva a v Thajsku ich majú niekoľko desiatoch druhov. 
Nápoje
Zahasiť smäd môžete thajským pivom, ktoré vás možno až tak neohúri, ale po tom množstve chili padne veľmi vhod. Čerstvé šťavy lisované z čerstvého ovocia sú úžasným osviežením pri teplotách v Thajsku. A ak sa stretnete s ničím podobným ako je známy energetický nápoj "červený býk", tak verte že ide práve o jeho predchodcu a zrod toho nápoja údajne korenia z Thajska. 

Pláže / Destinácie

Bophut Beach
Kľudné mestečko na severe ostrova s krásnou 2 km dlhou piesočnatou plážou. Z pláže je prenádherný výhľad na ostrov Ko Pha Ngan. Vo východnej časti sa nachádza Fischerman Village s kaviarničkami a reštauráciami. Práve z tohoto strediska denne vyplávajú lode na výlety do morského národného parku Ang Thong a na ostrovy Ko Pha Ngan a Ko Thao.
Hat Thong Son a Ao Choeng Mon
Ak vyhľadávate kľud a romantiku, doporučujeme vám zastaviť sa na severnej časti ostrova a jeho okolia. Pri podrobnejšom skúmaní pobrežia objavíte viacero skrytých zátok so skalnými útvarmi. Zaujímavé je i okolie Maenam Beach, ktoté je asi najmenej ovplyvnené turizmom.
Chaveng Beach
Najdlhšia a i najkrajšia pláž ostrova s celkovou dĺžkou 7 km. Nájdete ju na východnom pobreží Koh Samui. Súbežne s plážou sa tiahne mestečko Ban Chaweng s ulicou plnou barov, reštaurácií, supermarketov, obchodov so suvenírmi. Ideálne miesto na nákupy.
Amai Beach
Druhá najväčšia a najznámejšia pláž ostrova leží pri mestečku Ban Lamai. Na dĺžke 4 km poskytuje všetky druhy vodných športov a atrakcií. Na jej južnom konci je jedna najväčšich atrakcií ostrova, prírodné žulové útvary Hin Ta Hin Yai. Dokonale pripomínajú mužské prirodzenie. Stredisko Lamai je vhodné aj pre nočný život, v miestnych reštauráciách a puboch zábava neutícha do úplného rána.

Oplatí sa vidieť

Khao Yai
Národný park s prekrásnymi prírodnými scenériami. Žijú tu zvieratá ako napríklad tigre, gibbony, jelene sambar a iné ohrozené zvieratá
Grand Palace
(Kráľovský palác) - veľkolepé miesto v Bangkoku, odporúčame ho navštíviť skôr v raňajšom čase. V areáli Grand Palace sa nachádza Wat Phra Keo. Skladá sa z 3 zón, možno bude vstup len do niektorých častí, ale nenechajte sa odradiť. Kráľovský palác v sebe ukrýva množstvo architektonických pokladov, vrátane chrámu Phra Kao (známy ako Wat Phra Kaew), alebo sochu Buddhu vyrobenú z priehľadného zeleného jadeitu. Súčasťou areálu sú okrem iného Phra Mondop - knižnica, Phra Si Rattana - vzácnosťou je úlomok Buddhovej kosti. 
Bangkok
Je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku. Stretnete v ňom množstvo turistov z celého sveta. Prehliadku mesta odporúčame rozložiť na niekoľko dní. K spoznávaniu tohto zaujímavého mesta sa odporúča presúvať sa buď autobusom, ale veľmi ťažko sa dá zistiť cestovný poriadok, preto využite hlavne ružové taxi (biele a žlto-zelené nechcú zapínať cudzincom tachometer), alebo aj prenájom loďky, ktorú Vám veľmi radi odporučia thajský sprievodcovia. Plavba kanálom je zaujímavá už aj tým, že Vás zavedie do kútov starého Bangkoku, kde bude mať možnosť vidieť život chudobnejšej vrstvy obyvateľsta v Bangkoku. Takzvané "slamy". Obyvatelia v tejto časti žijú na vode, čiže je možné že uvidíte blízko týchto príbytkov i krokodíla či leguána. Zážitkom je i autentický riečny trh Klong Lad Mayom. Aj keď to môže znieť neuveriteľne, Bangkok je plný zelených parkov, a to aj v centre mesta. Najznámejší je Lumpinee park, kde ráno nájdete športuchtivých domácich všetkých vekových kategórií. Park je super na pohyb, cvičí sa tu tai-či a iné bojové umenia. Kto by chcel spoznať Bangkok aj inak než sú len chrámy, pláže a vyprážané šváby na trhoch, odporúčame vidieť a zažiť Muay Thai Box. V minulosti bol thajský box jednou z ôsmich disciplín, ktoré musel ovládať každý muž a hovorí sa, že tí naj naj z boxerov boli osobnými strážcami Kráľa. Navštíviť Bangkok a nevidieť ho pritom z vtáčej perspektívy by bolo na škodu. Výhľad na veľkomesto nájdete hlavne v baroch a v kluboch a to najmä po západe slnka, kedy sa Bangkok zmení na svetelnú “show”. Niektoré bary sú súčasťou hotelov a platí sa tam aj vstupné. Nákupy v obchodných centrách sú pre turistov lákadlom či už pre ceny elektroniky, alebo i nákup športového oblečenia. Tradičné trhy Chatuchak (nazývaný aj JJ market) je najväčšie trhovisko v Thajsku. Vyše 8000 stánkov na jednom trhovisku. Chatuchak je otvorený len cez víkend, od 9:00 do 16:00.
Dream World 
Priamo v Bangkoku v provincii Pahum môžete navštíviť zábavný park Dream World, ktorý je rozdelený na niekoľko tém. Ponúka viac ako 40 atrakcií, najobľúbenejšie atrakcie sú tie, ktoré napodobňujú Grand Canon či už známy Disneyland.
Výlet do džungle na Krabi
Krabi je thajská provincia s azúrovým morom, bielymi piesočnatými plážami. Môžete vyraziť do dažďového pralesa pri Klong Thom s horskými prameňmi, či dokonca sa môžete okúpať v tunajších jazierkach.

Najpopulárnejšie dovolenkové strediská sú Pattaya, Phuket a Ko Samui.

Pattaya leží 150 km od Bangkoku a zahŕňa niekoľko miestnych pláží. Letovisko má jedinečné vybavenie a ponuku atrakcií pre turistov.
Phuket je najväčší ostrov Thajska. Má dĺžku 48 km a šírku 21 km. Hlavným miestom letovísk je východné pobrežie. Možno tu nájsť vhodné podmienky na všetky druhy vodných športov, vrátane jachtingu a kanoistiky na mori. Na pobreží sa nachádzajú jaskyne, sú prístupné iba cez more.
Ko Samui
je preslávený krásnou prírodou a prírodnými pamiatkami, plážami a národným parkom s krásnymi prírodnými scenériami Khao Yai, ideálne miesto pre šorchlovanie

Oplatí sa vedieť   

Pri návšteve chrámov sa vyžaduje strohé oblečenie, ktoré zakrýva kolená a lakte. Ženy by nemali mať obuté sandále a zvyčajne je zakázané v chráme aj fotografovanie. Rešpektujeme budhistickú kultúru a dodržiavie pokynov v chrámoch (zahaliť si ramená, kolená a pod.) Nie je nič horšie ako vstúpiť na posvätné miesto v krajine vo vyzývavom oblečení.
Ak chcete niekoho pozdraviť, alebo upútať pozornosť, privolať čašníka alebo taxi, ruky držte vodorovne a prsty smerom nadol. Držať ruky s prstami smerujúcimi hore je v Thajsku považované za neslušné.
Ak sa budete stále usmievať, nebudete mať behom Vášho pobytu v Thajsku žiadny problém, pretože budete pre nich príjemná osoba, pre ktorú je Thajec ochotný urobiť aj to, čo nie je bežné. V prípade, že nasadíte nepríjemný, nervózny, povýšený či až agresívny výraz, tak ste pre thajčanov nezaujímavým. Thajci boli vždy slobodní a ich krajina nikdy nebola pod niekoho nadvládou a akékoľvek prejavy povýšenosti či iným teatrálnym chovaním sa obracajú proti návštevníkovi.
Turisti milujú opice, opice zas milujú turistov s banánmi. Opičie pláže patria k najpopulárnejším atrakciám, ktoré Thajsko ponúka.
Novinkou od novembra 2017 v Thajsku je zavedenie zákazu fajčenia na plážach a ich následné vymáhanie. Turisti toto obmedzenie pocítia pravdepodobne na plážach v turistických lokalitách ako je napríklad Phuket, Krabi a Ko Samui. Porušenie zákazu môže viesť potrestaním až pokutou vo výške  100 000 THB (cca 2500€), alebo nepodmieneným odňatím slobody v dĺžke 1 roka. V prípade udelenia pokuty musí byť prípad podľa thajského zákona odovzdaný súdu. Zadržanému je až do rozhodnutia súdu zakázané opustiť Thajsko a prípadne môže byť aj umiestnený do väzby, pričom môže k procesu dôjsť až za niekoľko mesiacov. 
Domáci miláčikovia (pes, mačka, max. 3ks) môže thajskjý úrad obmedziť ich pohyb v krajine po dobu 30 dní. Dôvodom je zistiť ich zdravotný stav a náklady spojené s karantéhou miláčika hradí majiteľ. Zvieratá nemusia byť čipované, ale thajské úrady ich odporúčajú. Povinnosťou majiteľa je predložiť preukaz zvieraťa v anglickom jazyku, kde sú urobené záznamy o jeho očkovaní. Úrady v Thajsku si môžu vyžiadať aj dôkaz o vlastnícte a rodokmeni.
Zákázaný je dovoz amerického pitbull teriéra a amerického stafordského teriéra.

Kontakt na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku

YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok 10 120, Thajsko, Thajsko

Tel.: +66 26773445
Fax: +66 26773447
Mobil: +66 816174611 (pohotovostný mobil)
Email: emb.bangkok@mzv.sk

Destinácia:

Výsledky hľadania
Thajsko » Pattaya Bella Villa Serviced Apartment starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 838,18 €konečná cena Detail
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 838,18 €konečná cena Detail
 17.8.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 170,30 €konečná cena Detail
LM
Thajsko » Pattaya Jomtien Thani starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
2,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
150 mVzdialenosť od mora
  • Klimatizácia
  • Bazén vonkajší
  • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 031,67 €konečná cena Detail
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 031,67 €konečná cena Detail
 17.8.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 106,67 €konečná cena Detail
LM
Thajsko » Phuket Peach Hill Hotel & Resort starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
200 mVzdialenosť od mora
  • Klimatizácia
  • Bazén vonkajší
  • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 867,67 €konečná cena Detail
 17.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 867,67 €konečná cena Detail
 17.8.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 910,48 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]
Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Turistické informácie Thajsko