Detail štátu

Thajsko Thajsko - transparent

Základné informácie

 Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo  Cestovné doklady:  Pas - platný minimálne 6 mesiacov pred vstupom do krajiny
 Hlavné mesto:  Bangkok  Vízum: NIE- Turistiské vízum pre pobyt do 30 dní
 Mena:  BAHT  Doba letu:  cca 10:00 hodín
 Časový posun:  UTC +7  Akú menu so sebou:  EUR, po príchode do krajiny zameniť za Thajský baht
 Jazyk:  thajčina  Očkovanie:  nie je povinné prípadne sa poraďte so svojim lekárom
 Elektrické napätie:
 220 v  Rozloha:  513 115 km2

Obsah:

Popis
Zemepisná poloha, Hlavné mesto, rozloha
Zlozenie Obyvatelstva
Mena
Doklady,očkovanie, jedlo, zdravotníctvo,obchody,zmenárne,doprava
Sviatky

Pláže
Jazyk
Bezpečnostná situácia, dôležité kontakty
Časové pásmo
Elektrické napätie
Oplatí sa vidieť
Oplatí sa vedieť

Popis

Thajsko, celým názvom Thajské kráľovstvo, leží v juhovýchodnej Ázii na dvoch polostrovoch – Malajský polostrov a polostrov Západná India. Kedysi bolo známe aj ako Siam. Krajinu možno rozdeliť do piatich geografických a kultúrnych oblastí: Severné Thajsko, Isaan – severovýchodný región, Centrálne, Východné a Južné Thajsko. Patrí medzi obľúbené turistické destinácie regiónu. Najväčšími lákadlami Thajska sú tropická klíma, fascinujúca kultúra a jedlo, nádherné hory a veľké pláže.Thajsko si zachováva svoju typickú kultúru. Je pre turistov exotické, bezpečné a vybavené moderným pohodlím. Thajčania sú uvoľnení a usmievaví. Väčšina z nich vyznáva budhizmus. V Thajsku možno obdivovať množstvo budhistických chrámov, zvaných wat. V celej krajine je ich asi 27 tisíc. Majú bohato zdobené špicaté strechy, množstvo zlatom žiariacich detailov a v ich blízkosti sa pohybujú mnísi v oranžovej róbe.

Zemepisná poloha, Hlavné mesto, rozloha

Thajsko leží v juhovýchodnej Ázii. Susediace štáty sú: Barma, Laos, Kambodža a Malajzia. Výhodou Thajska je jeho pobrežie, ktoré je dlhé až 2500 kilometrov. Veľkú časť pobrežia tvoria nádherné pláže. Západné hranice obmýva Andamanské more (Indický oceán) a východnú časť Thajský záliv (Tichý oceán).

Zloženie obyvateľstva

Obyvateľstvo sa skladá z troch štvrtín z Thajčanov. Zvyšok obyvateľstva tvoria Číňania, Indovia a v poslednom čase aj Európania z viacerých krajín. Vierovyznanie je prevažne budhistické, iba malá časť sa hlási k moslimom, hinduistom a kresťanom.

Mena

Mena: Baht (THB) , 1 € = 39,50 THB    /k 08/2017/   

Doklady, očkovanie, jedlo, zdravotníctvo, obchody, zmenárne, doprava

Doklady
Pri vstupe na územie Thajska po dobu menej ako 30 dní sú občania SR oslobodení od vízovej povinnosti. To platí pre vstup cez medzinárodné letisko. V prípade vstupu na územie cez pozemný hraničný priechod je táto doba iba 15 dní.Pri vstupe musí byť platnosť cestovného pasu minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Predĺženie pobytu je možné iba vo výnimočných prípadoch. Pri opakovanej návšteve Thajska nesme celkový počet dní pobytu presiahnuť 90 dní v rámci šiestich mesiacov. Podmienky pre možný vstup je vhodné overiť si na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.Stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu je nutné ohlásiť bez zbytočného odkladu na najbližšej polícii a požiadať o spísanie protokolu. Následne je potrebné kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Bangkoku a požiadať o vystavenie  náhradného cestovného dokladu, ktorý slúži na návrat do SR. Náhradný cestovný doklad sa spolu s protokolom z polície predkladá na potvrdenie thajskému imigračnému úradu (Immigration Bureau in Bangkok, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210, Tel 0-2141-9889).
Očkovanie
Povinné očkovania nie sú. Doporučené očkovania sú Tetanus, Diftéria, Polio, Hepatitis A. O možnostiach očkovania sa informujte u svojho lekára.
Jedlo
Určite odporúčame ochutnať thajskú kuchyňu, ktorá je priam fantastická. O gastronomický zážitok určite neprídete, pokiaľ sa rozhodnete prestravovať  sa aj v stánkoch priamo na uliciach. Ide o rozmanitú kuchyňu, plnú zeleniny, ovocia, korenín a iných výnimočných chutí.Jedlo je na európske chute o trošku štiplavejšie, ale môžete poprosiť kuchára aby chilli mierne obmedzil. Na štipľavú chuť je ale možné zvyknúť si.
Thajské polievky sú úžasné a najznámejšia je tom yum. Jej základ sú len limetkové listy, citrónová tráva, rybacia omáčka, galangala a čili papričky. Ďalšou známou polievkou je Tom ga kai a je však menej pikantná a je sladkastá. Pripravuje sa z kokosového mlieka a dochutená je hubami, palmových cukrom, rybacou omáčkou, citrónovou trávou, cibuľou a koriandrom. Nechýba pravdaže chili.
Ochutnajte určite aj u nás známe  thajské ryžové  rezance napríklad s kuracím mäsom, alebo kravetami. Ryža je súčasťou stravy thajského obyvateľstva a v Thajsku ich majú niekoľko desiatoch druhov. 
Zahasiť smäd môžete thajským pivom, ktoré vás možno až tak neohúri, ale po tom množstve chili padne veľmi vhod.
Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na prekvapujúco dobrej úrovni. Takmer všade možno nájdete zdravotnícke zariadenia a lekárne. Pri návšteve lekára možno komunikovať anglickým jazykom. Doporučujeme určite zdravotné pripoistenie.
Obchody, banky, zmenárne
V Thajsku sú obchody otvorené od 10-tej hodiny doobeda až do 9-tej hodiny večer. Banky sú otvorené  len počas pracovných dní, a to od rána do 15:30. Zmenárne sú flexibilné a svoje služby ponúkajú sedem dní v týždni približne od 10-tej hodiny doobeda do 8-ej hodiny večer. Pošty fungujú podobne ako u nás, v týždni do pol piatej poobede a v sobotu len do 12-tej hodiny.
Doprava
Autobusová doprava v Bangkoku je napojená do všetkých častí mesta a začína premávať cca o 6.00 hod ráno a končí o polnoci. Autobusy sú veľmi lacné, ale táto doprava je zložitá na orientáciu
Tuk - Tuk je trojkolesové vozidlo, ktoré je otvorené, takže pri ceste v noci, keď nie je tak vysoké smogové zaťaženie, je jazda s ním veľmi príjemná. Cenu si treba dohodnúť vopred. Keďže ich vodiči často nerozumejú inej reči, doporučuje sa nosiť so sebou lístočky s adresou hotela napísanou v thajčine.
Podobne je možné využiť na prevoz mopedy. Tí vodiči, ktorí prevážajú zákazníkov, majú označenie na chrbte. Mopedy sú výborné, keď sa chce človek niekam rýchlo dostať, pretože sa s nimi dá šikovne prešmyknúť povedľa áut, takže neostanete v zápche a nemusíte ani dýchať smrad z áut. Mopedy sa dajú aj prenajať, v Thajsku vôbec majú množstvo požičovní. Na mopedy nepotrebujete mať ani vodičský preukaz, thajská polícia zahraničných návštevníkov nekontroluje

Počasie, podnebie, turistická sezóna

Thajsko je typická tropická krajina s priemernými ročnými teplotami v rozsahu 28 – 38 °C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 50 – 80 %, podľa ročného obdobia.
Rozlišujú sa tri ročné obdobia:
teplé obdobie v mesiacoch marec – máj
daždivé obdobie v mesiacoch jún – október
mierne obdobie v mesiacoch október – február

Thajsko je vhodné navštíviť od jesene do jari, ale najvyššia sezóna je počas našich zimných mesiacov (december až február)

Sviatky

Nový Rok: 1. január
Makha Bucha: dátum sa mení (od konca januára do začiatku marca)
Chakri: 6. apríl
Songkhran: 13. – 15. apríl
Sviatok práce: 1. máj
Korunovačný deň: 5. máj
Visakha Bucha: dátum sa mení (máj)
Asanha Bucha: dátum sa mení (júl)
Khao Phansa (budhistický pôst): dátum sa mení (júl)
Narodeniny Jej veličenstva kráľovnej: 12. august
Chulalongkorn: 23. október
Narodeniny Jeho veličenstvo kráľa: 5. december
Deň ústavy: 10. december
Silvester: 31. december

Pláže

Bophut Beach
Kľudné mestečko na severe ostrova s krásnou 2 km dlhou pieskovou plážou. Z pláže je nádherný výhľad na ostrov Ko Pha Ngan. Vo východnej časti sa nachádza Fischerman Village so štýlovými kaviarničkami a reštauráciami. Práve z tohoto strediska denne vyrážajú lode na výlety do morského národného parku Ang Thong a na ostrovy Ko Pha Ngan a Ko Thao.
Hat Thong Son a Ao Choeng Mon
Ak vyhľadávate kľud a romantiku, doporučujeme zastaviť sa na severnej časti ostrova v okolí . Pri podrobnejšom skúmaní pobrežia objavíte viacero skrytých zátok so zaujímavými skalnými útvarmi. Zaujímavé je i okolie Maenam Beach, doteraz najmenej ovplyvnené turizmom.
Chaveng Beach
Najdlhšia a asi najkrajšia pláž ostrova s celkovou dĺžkou 7 km. Nájdete ju na východnom pobreží Koh Samui. Súbežne s plážou sa tiahne mestečko Ban Chaweng s ulicou plnou barov, reštaurácií, obchodov so suvenírmi, supermarketov, krajčŕskych dielní či cestovných agentúr.
Amai Beach
Druhá najväčšia a najznámejšia pláž ostrova leží pri mestečku Ban Lamai. Na dĺžke 4 km poskytuje všetky druhy vodných športov a atrakcií. Na jej južnom konci je jedna najväčšich atrakcií ostrova, prírodné žulové útvary Hin Ta Hin Yai, po slovensky babka s dedkom. Dokonale pripomínajú to, čo všetci nosíme medzi nohami. Stredisko Lamai je vhodné aj pre nočný život, v miestnych reštauráciách a puboch zábava neutícha do skorého rána.

Jazyk

Úradným jazykom je thajčina. Bez komplikácii sa však dá dohovoriť anglicky.    

Bezpečnostná situácia, dôležité kontakty

V turistických strediskách i v mestách je bezpečnosť na dobrej úrovni. Doporučujeme dbať na batožinu, baliť sa samostatne a nenechávať ju bez dozoru. Opatrnosť je na mieste v noci a v okrajových štvrtiach.
Polícia, linka pre turistov v angličtine: 1155
Tiesňová linka: 191
Prvá pomoc: 1554
Hasiči: 199
Národné centrum pre varovanie pred katastrofami: 1860
Telefónna predvoľba do Thajska: +66

Časové pásmo

V Thajsku je oproti stredoeurópskemu času v našom zimnom období o 6 hodín viac, v našom letnom období o 5 hodín viac. Thajci nepoužívajú rozdelenie na zimný a letný čas.
UTC +7

Elektrické napätie

Elektrické napätie je 220 Voltov. Je možné použiť väčšinu elektrických spotrebičov, len je potrebné mať vhodné adaptéry, keďže Thajci majú iné zásuvky.Adaptéry je možné kúpiť v Thajsku, nie je potrebné sa nimi zásobiť pred cestou z domovskej krajiny.

Oplatí sa vidieť

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Thajska patria:
 • Wat Phra Keo (Chrám smaragdového budhu) - je jednou z najväčších turistických atrakcií. Nachádza sa tu posvätná smaragdová socha Buddhu.
 • Khao Yai - národný park s krásnymi prírodnými scenériami. Žijú tu tigre, gibbony, jelene sambar a iné ohrozené zvieratá
 • Bangkok- je hlavnou turistickou destináciou v Thajsku. Moderná metropola je bohatá na kultúrne pamiatky. Unikátna „zbierka“ zdobených historických budov a pamiatok je Grand Palace. V komplexe sa nachádza aj najposvätnejší budhistický chrám Thajska Wat Phra Kaew, v ktorom je umiestnená známa socha Smaragdového Budhu. Známy je tiež chrám ležiaceho Budhu Wat Pho. Nachádza sa v blízkosti Grand Palace na ostrove Rattanakosin.Ďalším pôsobivým komplexom v Bangkoku je Dusit Palace, ktorého súčasťou je múzeum Vinanmek Mansion. Je to najväčší zámok na svete, ktorý je postavený z teakového dreva. Prehliadka múzea trvá asi hodinu a prehliadka celého komplexu niekoľko hodín.Thajsko zahŕňa asi 8 tisíc ostrovov, vďaka čomu je miestom krásnych pieskových pláží. Najstarším prímorským letoviskom v Thajsku je Hua Hin, asi dve a pol hodiny jazdy z Bangkoku. Piesková pláž, ktorá je počas odlivu až 5 km dlhá je ideálna pre rodiny s deťmi.
 Dnes sú najrozvinutejšie dovolenkové strediská Pattaya, Phuket a Ko Samui.
Stredisko Pattaya leží 150 km od Bangkoku a zahŕňa niekoľko miestnych pláží. Letovisko má výborné vybavenie a ponuku atrakcií pre turistov.
Phuket je najväčší ostrov Thajska. Má dĺžku 48 km a šírku 21 km. Hlavným miestom letovísk je východné pobrežie. Možno tu nájsť vhodné podmienky na všetky druhy vodných športov, vrátane jachtingu a kanoistiky na mori. Na pobreží sa nachádzajú jaskyne, ktoré sú prístupné iba cez more.
Ko Samui je ostrov vzdialený od Bangkoku asi 700 km. Je preslávený krásnou prírodou, prírodnými pamiatkami a skvelým i plážami.Khao Yai - národný park s krásnymi prírodnými scenériami. Žijú tu tigre, gibbony, jelene sambar a iné ohrozené zvieratá
 • Bangkok
 • Kráľovský palác v starom meste Pra Nakhon
 • Čínska štvrť - táto štvrť má iný nádych a aj pre cudzincov je pomerne ľahko odlíšiteľná. Je tu typická čínska architektúra, výzdoba (napr. Li Thi Mew - svätyňa s drakmi)
 • Wat Phra Keo (Chrám smaragdového budhu) - je jednou z najväčších turistických atrakcií. Nachádza sa tu posvätná smaragdová socha Buddhu.
 • Grand Palace (Veľký palác) - v areáli Grand Palace sa nachádza Wat Phra Keo. Súčasťou areálu sú okrem iného Phra Mondop - knižnica, Phra Si Rattana - vzácnosťou je úlomok Buddhovej kosti.

Oplatí sa vedieť   

Pri návšteve chrámov sa vyžaduje strohé oblečenie, ktoré zakrýva kolená a lakte. Ženy by nemali mať obuté sandále a zvyčajne je zakázané v chráme aj fotografovanie.Ak chcete niekoho pozdraviť, alebo upútať pozornosť, privolať čašníka alebo taxi, ruky držte vodorovne a prsty smerom nadol. Držať ruky s prstami smerujúcimi hore je v Thajsku považované za neslušné.Niečo o Thajcoch a vhodnom a nevhodnom správaní sa turistov. Základné pravidlo! Ak sa budete stále usmievať, nebudete mať behom Vášho pobytu v Thajsku žiadny problém, pretože budete príjemná osoba, pre ktorú je Thajec ochotný urobiť aj to, čo nie je bežné. V prípade, že nasadíte nepríjemný, nervózny, povýšený či až agresívny výraz, tak ste dopredu prehrali. Thajci nasadia neutrálny výraz a stena, ktorú ste si postavili, sa tak ľahko zbúrať nedá. Thajci boli vždy slobodní a ich krajina nikdy nebola pod niekoho nadvládou a akékoľvek prejavy povýšenosti či koloniálnych spôsobov sa obracajú proti návštevníkovi.Pri cestovaní do Thajska je potrebné mať na pamäti, že je prísne zakázaný dovoz, vývoz, predaj a držanie narkotík. V prípade ich porušenia platia veľmi prísne tresty, vrátane trestu smrti. Za držanie marihuany môže byť udelený trest odňatia slobody až na 15 rokovTuristi milujú opice, opice zas milujú turistov s banánmi. Opičie pláže patria k najpopulárnejším atrakciám, ktoré Thajsko ponúka.
Novinkou od novembra 2017 v Thajsku je zavedenie zákazu fajčenia na plážach a ich následné vymáhanie. Turisti toto obmedzenie pocítia pravdepodobne na plážach v turistických lokalitách ako je napríklad Phuket, Krabi a Ko Samui. Porušenie zákazu môže viesť potrestaním až pokutou vo výške  100 000 THB (cca 2500€), alebo nepodmieneným odňatím slobody v dĺžke 1 roka. V prípade udelenia pokuty musí byť prípad podľa thajského zákona odovzdaný súdu. Zadržanému je až do rozhodnutia súdu zakázané opustiť Thajsko a prípadne môže byť aj umiestnený do väzby, pričom môže k procesu dôjsť až za niekoľko mesiacov. 

Destinácia:

Výsledky hľadania
Thajsko » Koh Samui Santiburi Resort & Spa starstarstarstarstar

letecky
Praha
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
5,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
50 mVzdialenosť od mora
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 10.3.2018 12 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 3 038 €konečná cena Detail
 10.3.2018 12 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 441 €konečná cena Detail
Thajsko » Pattaya Bella Villa Serviced Apartment starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 008,33 €konečná cena Detail
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 008,33 €konečná cena Detail
 20.2.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 073,33 €konečná cena Detail
Thajsko » Pattaya Jomtien Thani starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
3,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 078,33 €konečná cena Detail
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 078,33 €konečná cena Detail
 20.2.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 173,33 €konečná cena Detail
Thajsko » Pattaya Ibis Pattaya starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
4,3 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
350 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 055 €konečná cena Detail
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 055 €konečná cena Detail
 20.2.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 140 €konečná cena Detail
Thajsko » Phuket Baramee Resortel starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
5,1 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
250 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 268,22 €konečná cena Detail
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 268,22 €konečná cena Detail
 20.2.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 378,22 €konečná cena Detail
Thajsko » Phuket Rawai Palm Beach starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
4,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Vhodné pre deti
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 361,55 €konečná cena Detail
 20.2.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 361,55 €konečná cena Detail
 20.2.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 511,55 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]
Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Thajsko turistické informácie o destinácii