Detail štátu

Turecko Turecko - transparent

Lacná dovolenka Turecko

Táto krajina rozkladajúca sa na dvoch svetadieloch Vás naláka svojimi jedinečnými pamiatkami, nádhernou krajinou, nekonečnými plážami a hlavne čistým morom. Nájdete tu tajomnú východnú exotiku ale aj najskvostnejšie pamiatky Európy. Najznámejšími a tiež najatraktívnejšími oblasťami sú Turecká a Egejská riviéra.

Turecká riviérapatrí k najteplejším oblastiam Stredozemného mora. Nájdeme tu pobrežia s piesočnými plážami tak aj kamienkovými plážami, na pozadí pohorie Taurus. Tureckej riviére vládne letovisko Alanya s príjemným a teplým subtropickým podnebím, ktoré zaručuje turistickú sezónu od apríla do konca októbra. Ďalšími veľmi obľúbenými letoviskami sú Side, Belek, Antalya, Kemer. Vybrať si môžete s veľmi bohatej ponuky hotelov, ktoré poskytujú služby na veľmi dobrej úrovni. Pre Vaše pohodlie odporúčame si skôr vyberať z minimálne 4-hviezdičkových hotelov.

Egejská riviéra je úplne odlišná od Tureckej riviéry a skôr než turistickým centrom je ozajstným prírodným rajom. Egejská riviéra ponúka návštevníkom nádherné pláže, zátoky s tyrkysovo priezračným morom s veľkým množstvom zelene. Najznámejšie letoviská Egejskej riviéry Bodrum, Marmaris, Turgutreis, Kusadasi, Gumbet a ďalšie...

Trvanie letu do Turecka: 2:50 hod. Prehľadna tabuľka trvanie letu /kliknite na link/

Vstupné formality: vízum do Turecka nie je po slovenských občanoch požadované. Občania SR cestujúci na dovolenku do Turecka musia mať platný cestovný pas minimálne 3 mesiace po návrate z dovolenky /ale odporúčame radšej platnosť 6 mesiacov/

Mena: tureckou menou je turecká líra (TL), ktorá sa delí na 100 kurušú. Aj napriek tomu, že v turistických centrách na pobreží je dosť bankomatov a je možné platiť kreditnými kartami, odporúčame si zobrať hotovosť v EUR

Časový rozdiel v Turecku: v Turecku je o hodinu viac.

Verejná doprava, taxíky v Turecku: najlepším a najlacnejším dopravným prostriedkom k doprave po tureckých turistických oblastiach – hlavne pre skupiny ľudí sú taxíky. Mávajú taxametre a pri dlhších trasách sú ceny stanovené pevne. Zoznamy týchto cien bývajú vyvesené na centrálnych stanovištiach taxíkov. Ďalšou dostupnou dopravou po Turecku sú autobusové linky, prípadne miestne minibusy, tzv. dolmuše – tie premávajú medzi jednotlivými letoviskami a zastavujú kdekoľvek. Lístky sa kupujú priamo v autobuse.

Požičanie a riadenie auta v Turecku: na cesty po Turecku si môžete pomerne výhodne požičať automobil, samozrejme je nutné mať so sebou platný vodičský preukaz skupiny B. Medzinárodný vodičský preukaz je povinný a v niektorých požičovniach musíte tiež predložiť aj kreditnú kartu. Cena za prenájom auta v Turecku na jeden deň sa pohybuje zhruba od 50 Euro, v závislosti na type auta a sezónnom období. Prenájom motocyklu v Turecku stojí približne o polovicu menej. Pri prenájme auta je nutné zložiť vratnú kauciu. V Turecku platí pravidlo „absolútnej prednosti vozidla“, preto aj chodci by tu mali byť veľmi pozorní.    

Zaujímavosti:

Tip /tringelt/: v Turecku je zvykom dávať tipy. Hotely mávajú originálny systém vyberania tipov (tringeltov) formou kasičiek, ktoré bývajú umiestnené na recepciách,  v reštauráciách a pod. Hostia zvyčajne na konci pobytu dávajú do kasičky drobné.

Turecká kuchyňa: údajne patri medzi tri najväčšie svetové kuchyne. Turecké pokrmy sú veľmi zdravé a chuťovo výrazné. Väčšina jedál sa varí alebo dusí a vysmážaniu sa používa výhradne olivový olej. Žiadne slávnostnejšie jedlo sa nezaobíde bez polievky – veľkej obľube sa tešia jogurtové polievky. Veľmi často sa podávajú predkrmy, napríklad pilav (varená ryža s duseným baraním mäsom, paradajkami, cibuľou, šafranom a ďalšími koreniami niekedy doplnené aj o hrozienka) alebo lahmacun (turecká pizza) Za vyskúšanie určite stojí kebab (mäso opekané na ražni). Neodmysliteľnou súčasťou väčšiny jedál sú šaláty. Národným nápojom je čaj, u nás najznámejšia turecká káva sa tu pije menej často. K obľúbeným alkoholickým nápojom patrí pivo a anýzovka (obsahuje 50% alkoholu), ďalej rakije, ktorá sa vyrába z hrozienok a ochucuje sa anýzom. Podáva sa vychladená a zapíja sa vodou. Víno sa odporúča objednávať len v lepších reštauráciách. Najlepšie miestne značky sú Guzel marmara (ľahké červené) alebo Duloca (biele).  

Zdravotná starostlivosť v Turecku: Informácie o miestnych zdravotných zariadeniach Vám poskytnú v hoteli. V tureckých lekárňach sú lieky relatívne lacné a dokonca aj antibiotiká tu môžete kúpiť bez lekárskeho receptu. Poplatky za lekársku starostlivosť sa platia v hotovosti. Podľa dohody medzi SR a TR majú občania SR v akútnom prípade nárok na bezplatné ošetrenie v štátnych zdravotných zariadeniach. V prípade plateného ošetrenia Vám bude na základe dokladov preplatené po návrate na SR. Odporúčame si zjednať štandardné cestovné zdravotné poistenie, ktoré navyše umožňuje ošetrenie aj v súkromných zdravotných

Hygienické podmienky v Turecku: vo veľkých mestách a turistických centrách sú hygienické podmienky veľmi dobré. Určite sa vyvarujte neumytého ovocia, naberanej zmrzliny a nepite vodu z vodovodu. Okrem tradičných tureckých záchodov sú v hoteloch klasické „európske“ toalety. Toalety sú označené Bay (Bayan) pre mužov Erker pre ženy.

Fotografovanie v Turecku: vo väčšinemúzeí je fotografovanie zakázané, niekde sa vydáva povolenie k fotografovaniu za poplatok. Je tiež prísne zakázané fotografovanie vojenských priestorov, vojakov a polície. Nie je ani dovolené fotografovať modliaceho človeka. Pokiaľ si niekoho chcete vyfotografovať  z blízka, je slušnosťou si vypýtať súhlas, niekto môže od Vás požadovať aj bakšiš.

Mravy a zvyklosti v Turecku: Turecko je moslimská krajina, ľudia nie sú však fanatickými veriacimi. Pri vstupe do mešity musíte mať všetky obnažené miesta zakryté, muži by mali mať nohavice a tričko s rukávom a ženy musia mať na hlave uviazanú šatku, nohavice alebo dlhú sukňu. Pri niektorých mešitách si potrebné časti odevu môžete požičať. Vstup do mešít je povolený iba bez obuvi, rovnako ako aj na koberček pred vchodom.

Telefonovanie: miestny aj medzinárodný hovor je samozrejme možný priamo z hotelov, oveľa lacnejšie je však telefonovať s telefónnych automatov. Predávajú sa tu telefónne karty na 30, 60 a 100 jednotiek. Najlacnejšie ich zoženiete na poštách. Pošty sú označené písmenami PTT. Na hlavných poštách v turistických centrách sú ponúkané aj služby ako zmena cestovných šekov alebo telefax.

Dôležité adresy:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Turecku:

Atatürk Bulvarı 245, 06692 Ankara , Turecko
Tel.: 00903124675075, 00903124675076
Fax: 00903124682689
Mobil: 00905337600384 (diplomatická služba po pracovnej dobe - pre občanov SR a EÚ v núdzi / Emergency call)
Email: emb.ankara@mzv.sk 
Úradné hodiny: pondelok - piatok od 8:30 do 16:30

Veľvyslanectvo Turecka v Slovenskej republike:

Holubyho 11,  811 03 Bratislava - Staré Mesto
embassy.bratislava@mfa.gov.tr
tel: +421 (0)2 5949-0900
fax: +421 (0)2 5441-3145

Úradné hodiny: pondelok - piatok do 9:00 - 12:30 obed 14:00 - 18:00

Destinácia:

Výsledky hľadania
LM
Turecko » Turecká riviéra » Side Leda Beach starstarstar
Hotel
letecky
Viedeň
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
3,9 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 22.11.2017 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 253 €konečná cena LM Detail
 22.11.2017 15 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 272 €konečná cena LM Detail
 22.11.2017 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 288 €konečná cena LM Detail
LM
FM
Turecko » Turecká riviéra » Antalya Alp Pasa starstarstar
Hotel
letecky
Viedeň
Raňajky, Polpenzia, Plná penzia
Hodnotenie:
5,1 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
350 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 22.11.2017 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 282 €konečná cena LM Detail
 22.11.2017 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 303 €konečná cena LM Detail
 22.11.2017 8 dní Plná penzia leteckyleteckyViedeň 311 €konečná cena LM Detail
FM
Turecko » Turecká riviéra » Alanya Wien starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Bratislava, Košice, Budapešť, Debrecín
Raňajky, Polpenzia
Hodnotenie:
4,5 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
100 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.5.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 395 €konečná cena FM Detail
 5.5.2018 15 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 490 €konečná cena FM Detail
 12.5.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 395 €konečná cena FM Detail
FM
Turecko » Turecká riviéra » Alanya Elysee Beach starstarstar
Hotel
letecky
Viedeň, Bratislava, Sliač, Poprad, Košice, Budapešť, Debrecín
Polpenzia
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.4.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 322 €konečná cena Detail
 16.4.2018 15 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 408 €konečná cena Detail
 23.4.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 322 €konečná cena Detail
FM
Turecko » Turecká riviéra » Alanya » Mahmutlar Galaxy Beach starstarstarstar
Hotel
letecky
Bratislava, Sliač, Košice
All inclusive
Hodnotenie:
2,3 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
100 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 19.5.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 308,75 €konečná cena FM Detail
 26.5.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 317,50 €konečná cena FM Detail
 2.6.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBratislava 327,50 €konečná cena FM Detail
Turecko » Turecká riviéra » Alanya Diamore starstarstar
Hotel
letecky
Budapešť, Debrecín
All inclusive
Hodnotenie:
4,2 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
700 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 13.5.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBudapešť 311,55 €+príplatky Detail
 13.5.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyBudapešť 434,01 €+príplatky Detail
 20.5.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyBudapešť 323,66 €+príplatky Detail

ďalšie ponuky >

[Zobraziť mapu]
Nájdi moju super dovolenku
Výber krajiny a destinácie

Turecko zájazdy